Потвърдена присъда за неизплатена надлимитна дейност
Състав на Апелативен съд Велико Търново е потвърдил осъдителната присъда, издадена от ОС Габрово на Националната здравноосиурителна каса (НЗОК) за неплатена надлимитна дейност.
Публичният фонд беше осъден да преведе на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево 80 161 лв. за осъщественото от нея лечение през май 2015 г., както и 9 886 лв. разноски по делото.
Основният мотив на магистратите е, че през май 2015 г. определеният месечен лимит на болницата се променя многократно с решения на Надзорния съвет на НЗОК. На 05 май стойността се намалява на 200 615 лв., на 18 май става 204 786лв., а десет дни по-късно пада до 191 613 лв. На 9 юни пък отново скача на 208 385 лв.
„При това непрекъснато променяне на стойността на болничната медицинска помощ за месец май и то след като месецът е започнал и медицински дейности се извършват, няма как ищецът да е бил наясно какъв е определеният му лимит за дейността през месец май. Още повече, че стойността за месец май е била променена и през следващия месец юни, в който дейностите вече са били извършени“, коментират от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Проблемът е, че за месец лимитът на болницата е променян четири пъти и лечебното заведение няма как да знае дали прехвърля лимита си и дали се налага да записва пациентите си в листи на чакащите.
Освен това съдът посочва като аргумент и решението на АССГ, потвърдено от ВАС, че НС на НЗОК няма материална компетентност да приема месечни лимити.
Съдът също отхвърля искането на НЗОК за връщане на заплатената от нея държавна такса по въззивната жалба. Публичният фонд дължи също законната лихва за забава, както и всички съдебни разноски по делото. „Тези допълнителни плащания са пряка щета за бюджета на НЗОК и тази щета нараства с всяко следващо съдебно решение. Парите от здравни вноски, вместо да отидат за лечение, отиват в съдебната система„, коментират от ЦЗПЗ.