Няма професия, в която грешките да са престъпление – освен лекарската…
“ Няма професия, в която грешката да се оценява като престъпление! Освен медицината!“ Така започва коментара си по случая „Д-р Елина Сушкевич“ д-р Алексей Ерлих Бауман – кардиолог-реаниматор в 29 градска болница в Калининград.
Да припомним, че поводът за недоволство и настояване за промяна на наказателния кодекс е случаят с ареста на анестезиолог-реаниматора от Перинаталния център на 4-ти градски родилен дом в Калининград Елина Сергеевна Сушкевич*. Д-р Сушхевич е арестувана за смъртта на недоносено новородено, починало в първите 24 часа след раждането си. Обвинението повдигнато срещу нея дори не е за небрежност или недобросъвестност в изпълнение на служебните задължения, а директно за „убийство на непълнолетен в безпомощно състояние по предварителен договор“ (чл. 105, т. 2 от НК), а мярката за неотклонение, която съдът е наложил е „домашен арест“.
„Случаят е абсурден по своята същност“ алармират от организация „Руски общество на неонатологията“ .
„По целия свят вероятността за оцеляване на такива пациенти без сериозни усложнения не надвишава 5-10%. Състоянието на недоносеното не позволявало транспортиране и въпреки всички усилия на лекарите, то умира в родилния дом”, се казва в декларацията на обществото.
Бебето е родено на 6 ноември 2018 г. в гестационна възраст 23-24 седмици – на границата на живота, живяло е едва 5 часа. Реанимационният екип, който включва и Сушкевич, е повикан за медико-консултативна помощ и привеждане на новороденото в Перинатологичния център. Въпреки усилията, бебето не е могло да бъде спасено. Бебето е с тегло 700, от трета, непроследявана бременност на майка, с две предходни аборта.
Независимо от това, следствените служби намерат признаци на престъпление в този случай. От ноември 2018 г. е арестувана и досега се намира под домашен арест и главният лекар на болницата Елена Белая. Повдигнатото срещу нея обвинение е за „злоупотреба със служебно положениe.“
Според следствените служби новороденото е трябвало да получи скъпо струващо лекарство за поддържане на виталните функции, но в качеството си на главен лекар, д-р Белая не е дала разрешение за това и е наредила на подчинените си да дадат невярна информация по случая, а именно – да кажат, че бебето е мъртвородено.
От Дружеството на неонатолозите твърдят, че на детето е направено всичко необходимо – интубиране и изкуствена вентилация, ендотрахеално въвеждане на сърфактант и т.н. След като става ясно, че препаратът е бил въведен, следствието повдига обвинение за умишлено убийство, без да се притеснява за това кой ще спасява недоносените бебета сега, защото д-р Сушкевич е била водещ специалист в Калининград, занимаващ се с най-тежките случаи. В подкрепа на лекаря, освен неонатолозите в страната, се обяви и благотворителната фондация “ Право на чудо „.
„В този ден Елина Сушкевич се опита да спаси новородено, което беше в критично състояние. По принцип прави всичко, което специалистите по реанимация правят всеки ден. Сега тя е обвинена в умишлено убийство. Как след такива случаи лекарите имат куража да спасят децата? Обръщам се към всеки, който знае и не познава Елина. Лекари, родители, подкрепа, подкрепете д-р Сушкевич! Това e несправедливо!“, коментира Наталия Зоткина, основател и директор на фондацията.
„Случаят напомня на сталинското „дело срещу лекарите**“, коментира д-р Алексей Ерлих Бауман – кардиолог-реаниматор в 29 градска болница – лекар да е обвинен в убийство! „Напоследък тези дела зачестиха до степен да не се изненадваме, макар че сме крайно възмутени“, казва още той.
„Д-р Елина Сушкевич, като част от екипа, е отишла от перинаталния център до родилния дом, за да се опита да спаси новороденото, което, според медицинската документация, отговорно мога да заяви, почти не е имало шансове за оцеляване, а следствието отпеделя това нейно поведение като опит за умишлено убийство“, коментира още д-р Бауман.
„Най-ужасното в тази история е, че може би за първи път, след сталиновото „дело срещу лекарите“, лекарят е обвинен в умишлено убийство по предварително съгласие! Но просто ужасна пародия. Лекарят, който върши работата си, да се обвинява за престъпление, е крайна степен на държавна мерзост!“
„И знаете ли защо, защото следващият път, когато вие се разболеете сериозно и се нуждаете от много силен антибиотик, лекарят няма да ви го даде, от страх за неговите евентуални странични действия! Така се ражда дефанзивната медицина. Защо лекарите да бъдат криминализирани за работата си? За добре свършена работа, при която, уви, пациентът е починал? Няма професия, в която грешката да се оценява като углавно престъпление! Освен медицината!“
И няма такова преследване на лекари в някоя цивилизована страна на света! Знаете ли защо е катастрофа? Тъй като лекар, който знае, че за неточно решение или дейност може да отиде в затвора, той може изобщо да не вземе решения и да не предприема действия.
Ето защо случаят с доктор Елина Сушкевич е толкова важен. Ето защо днес стотици лекари в социалните мрежи пишат „Аз съм Елина Сушкевич“. Ето защо руското общество на неонатолозите дойде на защита на един колега. Затова искаме да спрем наказателното преследване на лекарите за техните медицински дейности. Свобода Елина Сушкевич! Ръцете от лекарите!
*LexMedica News благодари на адв. д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право, която ни предостави материали по случая.
**Делото срещу лекарите (на руски: дело врачей, врачи-вредители или врачи-убийцы) е заведено в началото на 1953 г. по скалъпени обвинения в конспирация за елиминиране на съветското ръководство.
Делото срещу лекарите се подготвя тайно още от лятото на 1951 г. То е замислено като обвинение срещу видни, приближени до Кремъл, лекари в престъпно лечение на съветските вождове. За съветските служби за държавна сигурност това не е първият случай: още през 1937 г., в процеса срещу Бухарин, подобни обвинения се отправят и към професор Д. Д. Плетньов, лекарите Л. Г. Левин, И. Н. Казаков (бесарабски българин).
По случая с Д-р Сушкевич, нима забравих те за колегите от Горнооряховската болница и Д-р Милатович, които бяха наречени убийци от трибуната на НС!!!?