Няма долна граница за преработените меса, която да предпазва от рак
Сн.: Shutterstock
Световният фонд за изследване на рака (World Cancer Research Fund) излиза с нови препоръки за храненето, като превенция на рака. Документът съдържа неприятни факти за любителите на шунка, колбаси и алкохол.
Според новия доклад, изключването на преработените меса и алкохола от диетата, в значителна степен понижава риска от появата на рак.
Преработените меса и по-специално шунка, хот-дог, кренвирши и салами, са в пряка връзка с развитието на коло-ректалния карцином, пише Time. По отношение на не преработените червени меса като телешко, овнешко и свинско, съществува вероятност и те да имат канцерогенно действие, но за тях липсват убедителни данни.
Все пак в доклада се казва, че не е нужно да се отказваме изцяло от преработените меса, защото те са ценен източник на белтъци, витамини, желязо, цинк и вит. В12.
„Ако употребявате червено месо, ограничете неговата употреба до една порция седмично – около 300 – 500 гр. в пригорвен вид и сведете до минимум употребата на преработените меса.“
Проф. Мартин Уайсман (Martin Wiseman), медицински и научен консултант на Световният фонд за изследване на рака, твърди следното:
„Нашите данни ясно показват зависимостта между преработените меса и развитието на рак. Те ясно посочват и друго: че няма граница на потребление, която да изключва появата на рак. Освен това преработените меса съдържат и много сол, което увеличава опасността от хипертония и сърдечно-съдови заболявания.
По отношение на алкохола, препоръката е да не се употребява изобщо.
„Съществуват убедителни доказателства, че алкохолът се явява рисков фактор за развитието на рака на гълтача, гръкляна и хранопровода (плоскоклетъчен карцином), стомаха, черния дроб, коло-ректалния карцином, рака на гърдата (преди и след менопаузата) . В същото време съществуват данни, че алкохолът намалява риска от рак на бъбреците. Но това му действие не превишава изброените неблагоприятни въздействия“ , се казва още в доклада.
Експертите на фонда съветват за контрол на теглото, физическата активност, рационалното хранене, използването на пълнозърнести зърнени храни, бобови култури, плодове и зеленчуци.
„Улесненият достъп до фаст-фут и другите видове преработени меса, с високо съдържание на мазнини, подсладените напитки, скорбяла и захар спомагат за развитието на наднормено тегло“ – посочва докладът.
Цялият доклад можете да прочетете тук:
https://www.wcrf.org/dietandcancer/contents
Превод д-р П. Панайотова