Германия ограничава заплащането на лекарите и разходите за лекарства
Германия може да наложи съкращения на разходите в здравната си система в размер на повече от 60 млрд. евро до 2030 г. с мерки като ограничаване на заплащането на лекарите, свиване на разходите за лекарства и пренасочване на финансирането за получателите на социални помощи, съобщава Bloomberg.

Инициативата е част от план на правителството на канцлера Фридрих Мерц, формулирано от комисия от здравни експерти и икономисти за контрол на нарастващите разходи в германската система за обществено здравно осигуряване. Сега властите ще решат кои мерки ще подкрепят най-добре битката с фискалния дефицит, който се очаква да нарасне до 40 млрд. евро в края на десетилетието.
„Целта е да се стабилизират финансите и да се спре възходящата спирала на премиите“, заяви министърът на здравеопазването Нина Варкен, добавяйки: „Приходите и разходите трябва отново да бъдат приведени в устойчив баланс.“
Министерството ще представи пакет от политики „много скоро“, който ще влезе в сила от следващата година.
Справянето с нарастващите разходи за здравеопазване в най-голямата икономика в Европа е централен елемент от по-широк пакет от реформи, обещан от коалицията на Мерц, който има за цел да рестартира германската икономика и да възстанови конкурентоспособността ѝ.
Промените в здравната политика са сред политически най-чувствителните, откакто Мерц встъпи в длъжност през май миналата година. Предложението за възстановяване на таксите за посещения при лекари предизвика негативна обществена реакция, а канцлерът беше разкритикуван по-рано тази година, след като предложи клиниките да спрат да предлагат болнични листове по телефона.