МЗ показа, че не желае да се съобразява с мнението на лекарите
– Д-р Чобанова, новата ковид вълна се надига и скоро ще ни залее. Какви са Вашите наблюдения?
– В последните седмици по данни на МЗ се увеличава броя на болните с коронавирусна инфекция. Това за мен не е неочаквано с оглед настъпващата сезонност не само на тази, но и на останалите въздушно-капкови инфекции. Колко висока ще бъде вълната и дали ще залее, не можем да прогнозираме. Според мен, пикът няма да е толкова висок при тази вълна, защото много от българите вече са се срещали с вируса – преболедували и ваксинирани – и имат изграден имунитет към него.
– Постигна ли се консенсус между Вас и МЗ по отношение на пациентите с ковид-19 – за това какво иска министерството и какво сте готови да дадете вие?
– Консенсус трудно се постига, когато няма обсъждане. МЗ беше изпратило на БЛС идея за амбулаторна процедура, към която направихме след колективно обсъждане корекции, които да позволят нейното реално изпълнение в практиката. В отговор МЗ постави тази амбулаторна процедура в методиката за работа в неблагоприятни условия, която се изработва от НЗОК и се „съгласува“ с БЛС. С това свое действие МЗ показа, че не желае да се съобразява с мнението на лекарите и иска едностранно наложи извършването на тази дейност – в определени за целта лечебни заведения.
Ние, общопрактикуващите лекари, през цялата епидемия наблюдавахме и лекувахме при необходимост всички карантинирани – контактни и болни на домашно лечение, както и болните след изписването им от болница. В пика на епидемията някои от нас имаха по 30-50, а в по-големите практики – и повече пациенти за наблюдение. Реално ние наблюдавахме 90 % от пациентите с коронавирусна инфекция в страната. Ние бяхме и продължаваме да сме в непрекъснат ежедневен контакт с болните– през цялата 2020 г. и досега. Ние обясняваме, отговаряме на всички техни въпроси и притеснения, ние предписваме медикаменти, ние преценяваме необходимостта от изследвания или от хоспитализации. Много от нас в този процес се заразиха, много преболедуваха тежко, някои загубиха живота си. И всичко това остана неоценено нито от институциите, нито от обществото и медиите.
Ние даваме това, което можем – време, внимание, ангажираност с проблема на пациента, експертност, емпатия, някои дадоха и живота си, а получаваме в замяна неглижиране на нашата дейност от институциите и от обществото.
– Като че ли тези Ваши усилия бяха късно забелязани и оценени?
– Едва през декември миналата година МЗ обяви, че ОПЛ са на „първа“ линия, а сегашното правителство намали 4 пъти заплащането за работа в риск от КОВИД. От началото на годината ние, ОПЛ, проследяваме и състоянието на всички наши пациенти, ваксинирани от нас и от разкритите от МЗ ваксинационни пунктове, където никой не се интересува какво се случва с пациента след поставянето на ваксината, липсва проследяване, липсва повлияване на страничните ефекти, а в някои „елитни“ болници дори отказваха на имунизираните издаването на сертификати. Какво повече от това да дадем?
– И все пак готови ли сте за диалог?
– Въпреки всичко, ние сме готови да помогнем на институциите да направят своите идеи изпълними в практиката, полезни за хората и за обществото. Очевидно, и този екип на МЗ не желае помощ. Явно всички желаят само изпълнение на алгоритми, написани от чиновници, които не са преглеждали живи хора в последните 20 години. Консенсусът за тези хора означава да се съгласим с тях. А това, което предлагат, на практика няма да работи, и по тази причина ние няма как да се съгласим.
Така една принципно добра идея ще бъде компрометирана от лошите алгоритми и няма да свърши работа.
– Какво мислите за новоткриваните ковид зони в извънболничната помощ – не изземвал ли отчасти функциите на ОПЛ? Не оставате ли „извън“ борда или се заблуждавам?
– Оформянето на КОВИД-зони за амбулаторно лечение не е лоша идея, ако се осъществи правилно. Тя би осигурила разделение на потоците инфекциозно болни от хронично болни без КОВИД и би позволила да продължи без прекъсване грижата за хората с хронични заболявания. За да се случи това, КОВИД-зоните би трябвало да приемат ВСИЧКИ пациенти със симптоми на респираторна инфекция и да правят на място изследвания за потвърждение или отхвърляне на КОВИД, както и преценка дали съответният пациент има показания за хоспитализация. Би трябвало и наблюдението на заболяването да се извършва в тези зони – дистанционни консултации, контролни прегледи, изследвания при необходимост.
– Достатъчни ли са 150 зони, при над 260 общини в страната?
– МЗ съобщи, че ще разкрие 150 такива зони в цялата страна. Общините в България са 265. Т.е., ако са равномерно разпределени в цялата страна, тези зони би следвало да обслужват пациенти от 2-3 общини (доста от зоните ще бъдат концентрирани в големите градове в страната). Пациентите от малките населени места, като Ихтиман (града, в който работя) едва ли ще имат достъп до КОВИД-зона.
В списъка, публикуван вчера на сайта на МЗ, в цялата Софийска област има една КОВИД-зона – в Своге. Не си представям, че всички пациенти с респираторни заболявания от Самоков или Копривщица ще пътуват до Своге, за да бъдат прегледани и уточнени. Те пак ще търсят своите ОПЛ и това ще бъде поредният повод за конфликти между пациента, искащ преглед, и ОПЛ, изпълняващ разпорежданията на МЗ.
– Е, какво излиза – добре замислено, но лошо изпълнено, така ли?
– В случай, че идеята на МЗ е КОВИД-зоните да работят само с уточнени пациенти – позитивни за КОВИД – цялата идея с разделението на потоците остава в сферата на пожеланията и вицовете. Пациентите с остри респираторни заболявания отново ще бъдат в кабинетите на ОПЛ и ОПЛ отново ще диагностицираме, лекуваме и проследяваме КОВИД-пациенти безплатно и поставяйки в потенциален риск здравето на пациентите с хронични заболявания, а КОВИД-зоните ще отчитат някаква дейност по амбулаторната процедура и ще получават заплащане, защото Чиновникът е решил така.
– Ако Ви попитат, Вие какво бихте посъветвала МЗ?
– Ако МЗ наистина иска да раздели потоците, трябва ясно и конкретно да съобщи на цялото население (да издаде заповед), че при симптоми на дихателна инфекция, хрема, температура или болки в гърлото трябва да търсят медицинска помощ САМО в разкритите за целта центрове.
Защото премълчаването на тези указания ще доведе само до несигурност, интерпретиране на изискванията на МЗ, конфликти в лечебните заведения. Не е трудно, стига министърът да знае какво точно иска да се случи.
Все още не съм видяла как ще бъде окончателно регламентирана дейността в тези зони. Но от това, което видях досега като идея на МЗ, не мисля, че КОВИД-зоните в сегашния им вид ще работят ефективно.
– Продължаваме да сме една от страните с най-ниско имунизационно покритие. Къде сбъркахме според Вас – министерството с лоша организация и слаба разяснителна кампания, ОПЛ недостатъчно настойчиви и убедителни?
– Ваксините през 2020 г. се чакаха като средство да се върнем към нормалния начин на живот; средство, с което ще се справим с епидемията. На пазара бяха пуснати и широко рекламирани няколко ваксини. Всички с условно разрешение за употреба. Днес вече имаме достатъчно статистически данни и знаем, че ваксините не са точно това, което сме очаквали миналата година, че има пробиви, че в страни с масова ваксинация продължава да има пикове на епидемията.
– Искате да кажете, че не знаехме цялата налична истина за ваксините?
– Информацията за ваксините ни се поднасяше методично и агресивно, като се спестяваха неудобните детайли. За част от хората ваксинацията се превърна в идея-фикс, и те започнаха да налагат агресивно на останалите своите виждания. Друга част от хората усещаха пропуските в официалната информация и това подхранваше тяхното недоверие към получената от МЗ информация.
Не бяхме честни и открити с хората. Това е причината според мен. А кулминацията на този процес беше около изтеглянето на ваксината на Астра Зенека – един ден по-рано министър Ангелов убеждаваше по медиите, че ваксината на Астра Зенека е безопасна и ефективна и няма никакви странични ефекти, а на следващия ден нареди изтеглянето на всички налични в страната дози поради докладвани сериозни странични ефекти. Общественото мнение не прощава такива пропуски. То веднага решава, че или правителството ни лъже, или управляващите са некомпетентни и не знаят. И двете са лоши.
– Къде още сбъркахме?
– В началото имаше много желаещи за ваксинация, но на ОПЛ не се даваха ваксини. МЗ предпочете да снабдява структури, които никога не са се занимавали с планови имунизации – болници, медицински центрове. Дори се разпространяваха по интернет клипове на ваксинации, където се вижда, че ваксината е 0.1 мл в спринцовката (няма такава имунизационна доза).
Общопрактикуващите лекари губеха десетки часове за снабдяване с 5-10 дози ваксина, което за мен е престъпление спрямо лекарите, или проява на подигравка с тях. Не зная кое е по-доброто.
– Но се направи опит за промяна?
– Сегашния екип на МЗ започна позитивна кампания за ваксинациите, но на фона на заложените вече съмнения и поради факта, че желаещите да се ваксинират вече са получили своите ваксини, темповете на ваксинация намаляват.
– Имаме ли реална представа за преболедувалите в страната? Един професор, преди броени дни, сподели, че не всички пациенти с Ковид симптоми у нас не се регистрират?
– Макар че имаме относително малък процент ваксинирани, в България, поради липсата на управление на КОВИД-епидемията през 2020-2021 г, процентът на преболедувалите не е по-малък от 50 % от хората над 18 години. Някои са регистрирани официално като преболедували, още поне двойно повече са преболедували с минимални оплаквания и без изследвания, нерегистрирани като болни. Те също имат протективен имунитет, който ние виждаме, когато назначим лабораторни изследвания за наличие на антитела в кръвта.
ОПЛ – без ясен алгоритъм какво точно да правят в случаи на заразяване с Covid-19
– А ролята на ОПЛ във ваксинационния процес?
– Не мисля, че причината е в ОПЛ. Повечето от колегите, с които контактувам (а те не са малко – поне 25 % от ОПЛ в страната), имат активно отношение към ваксинациите и правят необходимото, за да обяснят на хората съотношението полза/риск. Но не може да се очаква всички да бъдат ваксинирани с една препоръчителна (незадължителна) ваксина. И считам, че основната роля за ПРОДЪЛЖАВАНЕТО на ваксинационния процес имат именно ОПЛ, а не имунизационните центрове. За което ОПЛ заслужават признание и похвала.
– Един последен въпрос – как според Вас се справя със ситуацията министър Кацаров и екипа му.
– Министър Кацаров наследи доста тежко наследство в Министерство на здравеопазването. С някои от наследените практики успя да се пребори – осигури ОПЛ с ваксини за ваксинация на всички желаещи, осигури доставката им до месоработата на ОПЛ (където е възможно), ликвидира опашките и конфликтите при получаването на ваксини. Това беше изцяло в неговата компетентност като принципал на МЗ и стана реалност много бързо след като встъпи в длъжност.
Новият екип на МЗ положи усилия да увеличи позитивните послания за ваксинациите и да помогне да стигнат до повече хора. Тук мога да кажа, че успехът е частичен, и че тази кампания би имала много по-добър ефект, ако беше започната в началото на годината. Но въпреки това, продължава да има желаещи да се ваксинират, и частично това се дължи на сегашната информационна кампания.
Положително за мен е също така, че Министър Кацаров търси мнението на професионалните организации в медицината, бизнеса и други сфери, за своите идеи.
Общопрактикуващите лекари сме възмутени от посланията на управляващите! (пълен текст)
– А минусите?
– За съжаление, доброто стига до тук. Да търсиш мнение от някого и дори да не направиш обсъждане на спорните въпроси, е по-скоро загуба на време, отколкото желание да работиш в екип. За общопрактикуващите лекари имаше някаква идея за обсъждане на проблема с 24-часовото разположение, за обсъждане на амбулаторната процедура за КОВИД, но всичко приключи (засега) с прочит на нашето мнение, и без нищо повече. Не бих нарекла това консенсус и постигане на реално работещ механизъм. По-скоро налагане на „моята“ идея като най-добра и изискване на нейното изпълнение не само безпрекословно, но и с „желание“ от всички нас.
Много недомислици и политически решения във ваксинационната кампания
Министър Кацаров си спечели недоверието на медиците, като нареди т.нар. „пари за първа линия“ да бъдат драстично съкратени чрез промяна в методика, която не подлежи на договаряне. Колегите от спешните центрове протестираха с право, получиха някои отстъпки. А за нас остана разочарованието от поредния министър, който не оценява труда ни.
Като негатив за сегашния екип на МЗ бих споменала и продължаващата практика с непрекъснати промени в заповедите за противоепидемичните мерки, наследена от предишното правителство. В огромното море от стотици заповеди от началото епидемията вече никой не може да се ориентира коя заповед е валидна, коя заповед какво променя и какво трябва да правим, за да изпълним заповедите. Едни и същи заповеди се преписват с няколко променени думички, но с нов номер, много заповеди изменят и допълват предишни издадени.
Мога да кажа за себе си, че добре се познавам нормативните документи в здравеопазването. Но в заповедите на МЗ от много месеци вече не мога да се ориентирам. А това създава условия за неспазване на някоя точка от някоя заповед, което води до проверки, глоби, санкции, затваряне на обекти и подобни негативи, които не ни помагат да се грижим за здравето на хората – нашето призвание. Считам, че за да се изпълняват нарежданията на министъра, те трябва да бъдат кратки, ясни и конкретни и всеки да може да ги разбере и изпълни.
– Благодаря Ви, д-р Чобанова!
Д-р Виктория Чобанова е завършила медицина в Медицинска Академия – София през 1991 година. През 1998 година защититава специалност Вътрешни болести, а през 2007 година и магистърска степен по Обща медицина. През 2017 година защититава професионална квалификация „Ултразвукова диагностика“ – II ниво. Има разнообразни интереси в областта на медицината – превенция и профилактика, хронични незаразни заболявания, алергични заболявания, психични заболявания и други. Посещава ежегодно научни симпозиуми, конференции и конгреси. От 2008 до 2013 година е била Секретар на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Активен участник в преговорите на НСОПЛБ и БЛС с НЗОК за условията на оказване на медицинска помощ, регламентирани в НРД и в наредби, за което е наградена с почетния знак „Най-активен член на НСОПЛБ“ за 2009 г. От 2012 до 2015 година е член на УС на Регионалната лекарска колегия в София област, а от 2015 до 2018 година – за член на УС на Български лекарски съюз. За активна дейност през 2014 година е удостоена с почетния знак „Лекар на годината“ за София област.
П. Панайотова
2 Отговори
[…] Информацията за ваксините ни се поднасяше методично и … […]
[…] МЗ показа, че не желае да се съобразява с мнението на ле… […]