У нас затлъстяването не се разпознава като заболяване и не се лекува
Около 13 процента от българките между 19 и 29 години са с тегло под нормата. Тази тенденция, която се отчита на основа на проучвания от последните години, представи проф. Веселка Дулева, специалист по хранене и началник на отдел в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).

„Това е активна детеродна възраст, когато организмът трябва да се подготви за нормална бременност и износване на плод – имаме 13% млади жени с поднормено тегло, което вероятно се дължи на спазване на ограничителни режими и на поддържане на някакъв модел, който не е здравословен“, коментира проф. Веселка Дулева.
Тя участва в дискусия по повод Световния ден за борба със затлъстяването, на която стана ясно, че това заболяване не се разпознава като такова в България и не се прилага нужното лечение, а страната ни ена шесто място в Европа по дял на населението, страдащо от затлъстяване. В същото време у нас това не се разпознава като заболяване и не се лекува, а скъсява човешкия живот и води до развитие на други болести.
Припомняме, че София бе домакин на дискусия, посветена на проблемите, свързани с наднорменото тегло, участие в която се очаква да вземат здравни експерти, пациенти и медии. Заедно те ще потърсят решения за трайна промяна на здравната, икономическата и социалната тежест, свързана със затлъстяването.
Те цитират и проучване, според което до 2035 г. броят на хората със затлъстяване може да достигне близо 2 милиарда, а глобалният икономически ефект от наднорменото тегло и затлъстяването – над 4 трилиона долара.