Фиброаденом на млечната жлеза
време за четене 4 мин.
Фиброаденомът на млечната жлеза е доброкачествено образувание – представлява твърда бучка на гърдата, която се среща често при жени в млада възраст, от 15 години до 35-годишна възраст, като не е изключено да се появи и на по-късна възраст. Усещат се като твърди, овални, могат да имат грапава повърхност и са добре разграничени от околната тъкан. Обикновено не предизвикват болка, могат да увеличават размера си, затова е необходимо редовно да се проследяват от лекар.

При жените млечните жлези се разполагат над гръдните мускули и се простират от нивото на второ ребро до нивото на шесто ребро. Основната им функция е свързана с производството на мляко, с което да се храни новороденото. Хистологично млечната жлеза е изградена от над 20 лоба всеки, от които се дренира в отделно каналче, което завършва в зърното. Отделните лобове са съставени от лобули, които от своя страна се изграждат от ацини. Всички тези елементи участват в производството и транспорта на мляко.
Клинияна картина
Фиброаденомите с малки размери рядко предизвикват болка и неприятни усещания, когато са до 2 сантиметра. С времето фиброаденомите могат постепенно да увеличат своите размери, като в тези случаи, може да са налице болка и дискомфорт в областта. Характерно за по-големите фиброаденоми е увеличаването на болката малко преди менструацията. С времето някои фиброаденоми могат да променят формата си и да намалят своя размер, в редки случаи могат и да изчезнат с времето. Най-често жените само откриват овална формация, при прегледите, които извършват върху гърдите си. При откриване на такава формация трябва да се посети медицински специалист за да се установи дали е доброкачествена или не.
Да посетим лекар?
- При опипване на бучка или бучки в областта на млечната жлеза;
- Промяна в структурата на млечните жлези;
- Промяна на размера на вече открита бучка;
- Промяна на цвета на кожата на млечната жлеза или около мамилата;
- Болезненост, изтичане на секрет от жлезата, несвързан с кърмене.
Предполага се че фиброаденомите се предизвикват от действието на половите хормони, но все още не е напълно изяснено, какво точно ги предизвиква.
Видове фиброаденоми
- Прост фиброаденом. Това са фиброаденоми, които са с малки размери от порядъка на 1 до 3 сантиметра. Те не предизвикват определена симптоматика, може да нарастват бавно или дълго време да не променят своя размер. Те не увеличават риска за развитие на злокачествено новообразувание. От хистологична гледна точка тъканта изглежда еднаква във всички участъци.
- Сложни фоброаденоми. Тези фиброаденоми могат да нарастват с времето, което респективно се свързва с притискане на околната тъкан, това предизвиква усещане за болка и дискомфорт у жената. Хистологично някои от клетките на формацията може да имат различна характеристика от нормалната тъкан.
- Гигантски фиброаденоми. Те нарастват сравнително бързо, като достигат размери над 5 сантиметра, притискат околната тъкан и могат да доведат до промяна във формата на млечната жлеза.
- Филоидни тумори. Филоидните тумори и фиброаденомите са изградени от сходна тъкан, но хистологично се различават. Те се свързват с по-интензивен растеж отколкото фиброаденомите. Въпреки че са доброкачествени, някои от тях могат да станат злокачествени, затова лекарите често препоръчват тяхното отстраняване.
Рискът за развитие на рак от прост фиброаденом е нисък, докато при сложните фиброаденоми и филоидните тумори, той е увеличен. Затова е важно да се установи за какъв вид фиброаденом става въпрос, за да се предприемат необходимите мерки, ако е нужно.
П. Димитрова
_____________________________________________
Референции:
Fibroadenoma – Symptoms and causes – Mayo Clinic