Pfizer изтегли две лекарства поради карцeрогенен ефект
През месец март и април фармацевтичният гигант Pfizer изтегли от пазарите в САЩ и Пуерто Рико партиди от две свои лекарства заради повишено количество нитрозамин (N-nitroso-quinapril). Oбяснението – по-голямо количество, отколкото е приемливото ниво на прием за хората на дневна база. Това коментира проф. Георги Чернев, началник на клиниката по Кожни болести на МВР по време на 4-тия национален конгрес по дерматологична хирургия, състиял се на 14 и 15 май т.г.

Изтеглените лекарства са Accuretic и Accupril – и двете са антихипертензивни лекарства, често комбинирани с диуретик, и са на пазара от съответно от 20 и 30 години.
От Pfizer обясняват, че според тях съотношението полза – риск остава позитивно т.е. ползата е по-голяма, но казват и следното: „Дългосрочният прием на N-nitroso-quinapril може да доведе до потенциално повише риск от развитие на рак. Няма обаче пряк и незабавен риск от такова нещо.“
На практика Pfizer открито обявява замърсяване на два нови класа антихипертензивни медикаменти с нитрозамин, надвишаващ така наречената ежедневна допустима доза или ADI-acceptable daily intake dosis, разрешена от FDA/EMA (Американската/Европейската агенция по лекарствата).
Тези два класа медикаменти се широко използвани и у нас: АСЕ инхибитори и тиазидни диуретици. Като се вземат предвид и данните за замърсяване на сартани с нитрозамини, проблематиката става доста притеснителна и на практика пациентите са без сериозни алтернативи като заместители на тези три класа лекарства.
„Що се касае до новите споделени групи от медикаменти (в частност за тиазидните диуретици) и доказана вече контаминация с нитрозамини, при паралелен прием (в комбинация със сартани) нараства риска от развитие на множествени ракови форми: кожни тумори, но и не само. До 4 тумора при пациент!“
Проф. Чернев коментира още, че за периода 2018-2021 г. са подавани сигнали за риска от тези лекарства, но проверки относно потенциално карциногенни медикаменти на пазара не са извършени. Според него ти трябвало да се потърси отговорност както от съответните фарнацевтични фирми, така и от водещите на дружеството ни по кардиология и на това по артериална хипертония, защото това ще ни направи по-полезни за пациентите и по-силни като гилдия.