Проф. Оскар: Дигиталните устройства влияят както на зрителната система, така и на нервно-психичното развитие на децата
„Все повече деца, не само в България, но и в световен мащаб, имат нарушения в зрението. Затова е важно общопрактикуващите лекари и педиатрите максимално рано да насочват децата за консултация с офталмолог“. Това каза пред Радио София проф. д-р Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ „Александровска“ и председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО).
„Това е пряко отражение на съвременния начин на живот. За щастие разполагаме със съвременна апаратура, която ни позволява още в най-ранните етапи, още след раждането на децата, ние да ги консултираме, да ги проследяваме и в случай на необходимост да предписваме съответното лечение“, посочи проф. Оскар.
Темата ще бъде една от основните, които ще се разискват по време на Националния симпозиум по детска офталмология (на 16 ноември) ще постави актуални теми заедно с над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари.
Форумът, които се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО), с подкрепата на Българския лекарски съюз, цели да се усъвършенстват уменията на лекарите от първичната и специализираната медицина в областта на детската офталмология.
Проф. Оскар препоръчва децата до 7-годишна възраст да не използват мобилни дигитални устройства и да се търси баланс по отношение на времето, което те прекарват пред екрана, защото все пак няма как да бъдат изолирани от света.
„След 7-годишна възраст настъпва процес на миопизация, а повече от 10 минути употреба на мобилно устройство създава предпоставки за развитие на зрителни проблеми – късогледство, страбизъм. Трябва да се внимава и да не се забравя, че дигиталните устройства влияят както на зрителната система, така и на нервно-психичното развитие на децата. При тийнейджърите може да се появи раздразнителност, тревожна симптоматика“, посочи офталмологът.
Той припомни, че зрителните проблеми при децата не са рядкост, например мързеливото око засяга до 5% от децата в общата популация, а страбизмът и късогледството също засягат голяма част от децата.
Проф. Оскар призова още да не се забравя, че има заболявания, които крият сериозен риск както за загуба на зрението, така и за живота на децата и даде пример с ретинобластома, при който ранната диагноза е от решаващо значение. Той обясни, че България има изградено много добро сътрудничество с Университетската очна клиника в Лозана, която е водеща в тази област и приема наши деца с ретинобластома за лечение.
Водещият наш офталмолог съобщи и че предстои още едно интересно научно събитие през декември – форум по проблемите на трансплантацията на роговица, който се организира съвместно с Академия „Офталмология“ и ИАМН. Гост ще бъде световноизвестният учен от Израел проф. Меркович, който ще представи опита си от лечение на над 300 пациенти с имплантиране на изкуствена роговица. Ще бъдат дискутирани и случаи на български пациенти, които имат показания за този вид лечение.