Проф. Хинков: „Натиснаха“ ме да не проведа конкурсите за директори на болниците
Здравеопазването е един възел от проблеми, свързан с много фактори, много интереси, много зависимости – неща, които трябва да се решават екипно, постепенно, целенасочено и устойчиво. Това заяви бившият здравен министър Христо Хинков пред БНР.
Той си постави оценка „Добър 4“ за свършената работа през изминалите девет месеца. Хинков поясни, че не е канен от Димитър Главчев да бъде част от служебното правителство. Той няма желание повече да заема поста на здравен министър, като най-важната причина за това е, че не може да се създаде устойчив екип и устойчива политическа подкрепа, която да „не бъде свързана с влияния и интереси и в областта на лекарствата, и в областта на назначаването на директори“.
Бившият здравен министър отбеляза, че премиерът и вицепремиерът са го спрели от това да проведе конкурси за директори на болници. Хинков подчерта, че му е била казано, че министър който си отива, не бива да провежда конкурси. Той изтъкна, че ярък пример за това е случая с директора на „Пирогов“.
Като проблем в здравеопазването той определи периодичното изчезване на лекарства от аптечната мрежа. По думите му този проблем може да се реши с удължаване на забраните за износ на медикаменти.
По отношение на националната детска болница той посочи, че има натиск подобна инициатива да се осъществи от частна структура. Хинков поясни, че има неравнопоставеност между държавните и частните болници и по отношение на тяхното изграждане и поява въобще.
Ще се получи така, че детската болница ще изчака да минат всички процедури, свързани с обжалване на всяка обществена поръчка, която тя е длъжна да прави, докато една частна инициатива може да построи частна болница за по-малко от 2 години. Това е голям проблем. От друга страна наличните човешки ресурси са ограничени и може да се получи така, че няма да има кой да работи в голямата болница, която е национален приоритет, каза още той.