ECDC: Ръст на инфекциите, предавани по хранителен път, листериоза и шигатоксигенна ешерихия коли
Инфекциите, предавани по хранителен път, листериоза и шигатоксигенна ешерихия коли са на нива, по-високи от тези преди пандемията от КОВИД-19 и продължават да бележат ръст в ЕС/ЕИП. Това показват данните на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC).
И двете заболявания могат да причинят тежки симптоми, като листериозата може да доведе до менингит, сепсис или, при бременни жени, до спонтанен аборт. Шигатоксигенна ешерихия коли пък може да причини бъбречна недостатъчност, често при засегнати деца.
При салмонелоза и кампилобактериоза, които обикновено причиняват най-голям брой случаи на заболявания, предавани по хранителен и воден път, увеличение няма. Това показва Годишния епидемиологичен доклад за 2022 г., части от които са публикувани от ECDC.
В ЕС/ЕИП процентът на нотификациите за листериоза и йерсиниоза през 2022 г. е бил най-висок от над 10 години. Подобна е ситуацията и при инфекциите с шигатоксигенна ешерихия коли (STEC) и случаите на хемолитично-уремичен синдром (HUS), свързани с STEC, при които по-високи проценти са докладвани само през 2011 г.
По отношение на листериозата едно от възможните обяснения за нарастващата тенденция е относителното увеличаване на броя на възрастното население, което е изложено на висок риск от тежко заболяване. Освен това е важно да се има предвид, че хората с понижен имунитет имат повишена чувствителност в сравнение със здравите възрастни. Увеличаването на случаите на STEC се дължи отчасти на промяната в методите за диагностика, което води до откриване на повече случаи.
През 2022 г. са били докладвани случаи на широкорезистентни щамове Shigella, които бяха свързани предимно с мъже, които правят секс с мъже. Това подчертава необходимостта от ефективно сътрудничество между клиничните и обществено-здравните компетенции в областта на полово предаваните инфекции, антимикробната резистентност и болестите, пренасяни по хранителен и воден път, така че рисковите групи да бъдат информирани.
Случаите на салмонелоза, кампилобактериоза и шигелоза все още са доста под броя им преди пандемията. Възможно обяснение за това може да бъде промяната в поведението на хората след пандемията, като например работа вкъщи, по-рядко хранене навън и намаляване на пътуванията.
Освен това през последните пет години в ЕС/ЕИП се наблюдава рязък спад в броя на случаите на хепатит А. Факторите, които допринасят за това, могат да включват превантивни мерки, по-добрата информираност, повишеният естествен имунитет в рисковите групи след голямата епидемия от хепатит А в няколко държави, засегнала предимно мъже, които правят секс с мъже, през 2016-2018 г. и