Делото, което промени изоснови майчиното здравеопазване в Турция
През април 2013 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург, в делото „Шентюрк срещу Турция“, реши, че турската държава не е направила достатъчно за опазването на здравето и живота на Менекше Шентюрк и присъди на семейството ѝ да бъде изплатено обезщетение в размер на 65 хил. евро и още 4 хил. евро за разходи по делото. Това решение изигра рялота на мотор, който задвижи здравни реформи ш Турция, довели доспасяването на хиляди жени и техните бебета.

Историята
На 11 март 2000 г. Мехмет Шентюрк закарва бременната си в осми месец съпруга – 29-годишната Менекше, в болница. Жената се оплаква от силни болки, но акушерката, която я преглежда, казва, че ѝ е рано да ражда и отказва да я приеме.
Болките на Менекше стават все по-силни и семейството отива в друга болница. И тук акушетката им казва, че няма нищо притеснително, че вероятно са „лъжливи“ болки, до раждането има време и ги отпраща, без да повика лекар.
Семейството решава да отиде в трета болница. Там урологът казал, че е бъбречна криза, дал на Менекше болкоуспокояващи и ѝ казал да се върне пак при него, след като роди.
До вечерта Менекше се гърчи от болки у дома. Безсилен, съпругът ѝ Мехмет я закара в четвърта болница, където е извършено е ултразвуково изследване. Последното показало, че нероденото бебе на Менекше е починало и се налага спешна операция за спасяване живота на майката.
Семейството не можела да си позволи операцията и лекарят урежда Менекше да бъде преместена в болница, която не плаща такси, с частна линейка, в която няма медицински персонал.
Менекше умира по пътя…
Властите започват разследване, което продължава до 2008 г.
Турски съд намира част от медицинския персонал за наказателно отговорен за смъртта на Менекше, но наложените присъдите са условни.
Присъдата не удоволетворява съпруга и сина на Менекше. Те обжалват решението. Жалбата им е отхвърлена поради давност от смъртта на Менекше и невъзможността да бъдат предприети други действия.
Мехмет и Бекир се объщат към Европейския съд по правата на човека за справедливост.
Решение на Европейския съд по правата на човека
Европейският съд установява, че на Менекше е отказана навременна спешна помощ. Това нарушава правата ѝ като човек и има отношение към смъртта ѝ.
Последващи действия
Това решение е едно от няколко решения на европейски съд, които установяват, че турските власти не са защитили адекват правата на здравеопазване между 1996 и 2005 г. поради лекарска небрежност или грешки в болниците.
След присъдите Турция въведе реформи за подобряване на здравните услуги. Тези промени доведоха до драматичен спад на майчината смъртност от началото на 2000-те години. Броят на мъртвородените в Турция също е намалял значително през последните години.
Бяха предприети стъпки за подобряване на грижите за бременните жени чрез осигуряване на редовно наблюдение, както и информационни и консултантски услуги. Осигурява се и повече обучение на медицински работници по репродуктивно здраве, включително спешна помощ.

Адв. д-р Мария Петрова срещу Майчин дом – Дело на годината (видео)
Други важни мерки, въведени след смъртта на Менекше, включват приемане на пациенти в службите за спешна помощ, независимо от техния статус на социална сигурност и без предварително плащане, както и създаване на система за координация между болниците, за да се осигури бърз достъп до здравни грижи в спешни ситуации.