Колко дълга да е карантината – въпрос на политическо решение, а не на наука
Колко дни да трае карантината на контактните на болни с ковид-19 лица зависи от решението на властимащите. Често то не е въпрос на наука и на медицина, а на популизъм и политическо решение. Така започна коментара си по темата в ефира на НОВА нюз адв. по медицинско право Мария Петрова.
Дали тя ще трае 3-5 или 7 дние не толкова важно, важното е дали тозо срок ще оправдае целта, за която се определя, каза още тя.
Две години и половина след началото на пандемията вече има натрупан достатъчно популационен имунитет, за което свидетелства и новите насоки на СЗО за проследяването на болните и продължителността на карантината, сподели проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН.
Основното, което прави впечатление е ударението вече пада не въвху проследяването на всиаки контактни лица, а само на тези, които попадат или живият и работят в рискови групи – хора над 60 години, такива с множество съпътстващи заболявания и имунен дефицит, бременни жени, или такива настанени в домове са социални грижи, коментира проф. Александрова.
Необходимо е да се поддържа баланс между избягване на вероятността от заразяване от една страна и затваряне на държавата от друга.
Мнението ѝ и беше споделено и от адв. Петрова, която сподели, че ако човек има достатъчно висок имунитет и това не застрашава живота на хората, може да се допусне намаление на карантината, като в Испания. „В началото карантината беше 28 дни, после 21, след това 14, 10, а стигаме до определени случаи на контактните лица, когато са 7 дни.“ – каза тя и добави, че досегашшните критерии за определяне на карантината създаваха опасност от блокиране на публичния живот в страната. По-правилно би било, ако акцентът се постави върху рисковите групи, коментира специалистът по медицинско право.
Добрин Иванов от АИКБ от своя страна припомни, че болничните на заболели с ковид за миналата година са двойно повече отколкото през първата година от пандемията – почти 370 000 и обясни, че този ръст е притеснителен, а ако тенденцията продължава, работодателите ще платят над 150 млн. лева обезщетение за болнични. „Това е прекомерна и непосилна тежест за българските предприятия. Искаме да има протокол за действие при установяване на заболели лица. Няма ясни правила кои лица да бъдат карантинирани. Също така искаме преразглеждане на мярката предприятията да заплащат всеки ден до 3 дни болнични“, заяви той. И призова за премахване на карантината за контактни лица без симптоми.
4 Отговори
[…] Колко дълга да е карантината – въпрос на политическо р… […]
[…] […]
[…] Колко дълга да е карантината – въпрос на политическо р… […]
[…] Колко дълга да е карантината – въпрос на политическо р… […]