Трябва да се сложи ред в досегашния хаос в доболничната помощ
„Трябва да се сложи ред в този хаос, който беше в извънболничното лечение. По-скоро е една домашна грижа – структурирана в алгоритъм, в амбулаторна процедура, включваща много неща”, допълни той.Що се отнася со идеята за безплатните медикаменти за лечение на по-леките случаи на коронавирус. Това каза в студиото на „Здравей, България” председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари д-р Георги Миндов.
Претоварването на болниците доосега беше резултата от липсата на алгоритъм, препоръки на министерско ниво, по който лекарите да работят и който да бъде оръжие в техните ръце, за да могат те да моделират и контролират цялото извънболнично лечение.
Д-р Миндов: Ваксините са експеримент, ако има лечение и протокол не трябва да ги използваме
„Лекарят да бъде ключовата фигура. Какво означава това? Сега разполагаме само с един безплатен PCR, нямахме другите инструменти, нямаме диагностиката. сега с един пакет от кръвни и рентгенови изследвания, които са изключително важни за прогнозтичния процес. Т.е. дали едно лице е високорисково, дали е нискорисково, дали да се включи антибиотик, защото антибиотикът не е средство на избор, с него не се започва. изследванията за съсирваемост на кръвта, които са ключови. Много е важно те да се направят в началото базово и една контрола след 5-6 дни, ако трябва“, поясни д-р Миндов и добави, че диагностиката трябва да бъде бърза, качествена и селективна.
Според д-р Миндов лекарите са ценни кадри, освен че са малко на брой и не достигат и не бива да бъдат изложени на риск. Ако посещават домовете, това означава, че след контакт с болен, лекарят трябва да остане под карантина и няма да може да обслужва останалите си пациенти. По-скоро става въпрос за една по-добра организация на досегашния хаос в доболничната помощ и една добра домашната грижа – структурирана, в един алгоритъм, в една амбулаторна процедура.
Цяла Европа гори, а ние се хвалим, че нашите мерки са най-добрите
Имайки предвид факта, че делта вариантът засяга повече деца, д-р Миндов изрази идеята за дистанционно нало на новата учебна година, но с търсене на необходимия баланс при прилагането на тази мярка, за да не станат все пак ковид поколението деца „интелектуални инвалиди“.
„Учебната година трябва да започне дистанционно. Това, което е характерно и трябва да ни притеснява с новата вълна е, че Делта вариантът засяга децата. В САЩ, например, 2,4% от хоспитализациите са на деца, което е тревожно”, сподели лекарят.
1000-та лева? – Аритметиката е много проста
Коментирайки противоепидемичните мерки д-р Миндов сподели, че вече е късно за тях. „Те бяха две – ограничаване на контактите и ваксиниране. Българинът отказа да прави и двете неща. Сега ще се готвим за болнично и извънболнично лечение”, заключи председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари.
3 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]