„Нови“ и „стари“ данни за усложниенията след дългия ковид
Дългият ковид или посткоиден синдром не е специфична последица от инфекцията – смята Британския национален институт за здравни грижи (NICE). Това са „признаци и симптоми, които се развиват по време или след COVID-19, които продължават повече от 12 седмици и не могат да бъдат обяснени с други причини“. Ако симптомите продължават 4-12 седмици, институтът го квалифицира като „продължаващ симптоматичен COVID-19“. Научна работа е публикувана на сайта за предпечатки medrxiv.
Фактът, че последиците от отложения COVID-19 могат да се усетят с времето, вече е добре известен. В новото проучване изследователите имаха за цел да открият кои органи и колко често са засегнати при пациенти, лекувани от тази инфекция в болница.
В новото проучване изследователите анализираха здравето на близо 48 000 души, хоспитализирани за COVID-19 във Великобритания средно 140 дни.
По време на периода на наблюдение 29,4% от пациентите са били отново хоспитализирани, а 12,3% са починали. Учените са изчислили, че рискът от повторна хоспитализация и смърт в рамките на една година след COVID-19 е съответно 2,5 и 7,7 пъти по-висок, отколкото в контролната група. Контролната група включваше пациенти, които бяха хоспитализирани по други причини.
Long-covid влезе в Международната класификация на болестите
Най-често пациентите са имали заболявания на дихателната система – при 29,6% от хората, при 12,7% са диагностицирани за първи път. Изчислено е, че за 1000 души, изписани от болницата след COVID-19 през годината:
– захарен диабет се развива през 29;
– тежки усложнения от сърдечно-съдовата система (инфаркт на миокарда, инсулт, тежка сърдечна недостатъчност и други) се наблюдават при 66;
– хронично бъбречно заболяване е регистрирано в 15;
– хронично чернодробно заболяване се развива в 4.
Тези усложнения в групата на пациентите с COVID-19 се появяват 1,5-3 пъти по-често, отколкото в контролната група. Посткоидният синдром е по-често при хора над 70-годишна възраст.
Учените подчертават, че след изписването пациентите могат да имат лезии на различни органи. Следователно лекарите от различни специалности ще трябва да се занимават с диагностиката и лечението на посткоидния симптом. Те посочват, че трябва да се идентифицират рисковите фактори за посткоиден синдром, за да може лечението да бъде по-целенасочено.
Преди това учените направиха предположения, които обясняват възможните механизми на дългите ковиди: от дихателната и сърдечно-съдовата системи, бъбреците и черния дроб, метаболизма. Авторите на рецензията, публикувана през декември 2020 г., обаче посочват, че знанията за състоянието са ограничени и се базират предимно на доказателства с ниско качество.
За противоречията и парадоксите по време на пандемията COVID-19 (част 2)
Едно предишно проучване установи, че от 1 775 души, хоспитализирани с COVID-19,% са били повторно хоспитализирани и 9% са починали в рамките на 60 дни. Тези констатации са в съответствие с резултатите от новото проучване, ако периодът на проследяване бъде съкратен до подходяща продължителност. Но старото проучване не предоставя данни за увреждане на органите.
Други научни трудове – обикновено с по-малък размер – са дали резултати, които се различават от новите данни. В проучване, включващо 213 души, които са били изписани от болницата си след лечение с COVID-19, 10% от пациентите са се върнали в болницата в рамките на 80 дни, 2% са починали. Тези резултати – много по-малко, отколкото в новото голямо проучване – биха могли да се отдадат на малкия брой участници.
140-дневно проследяване на 201 нискорискови пациенти установи белодробни лезии при 33% от участниците, сърдечни заболявания при 32%, бъбречни заболявания при 12% и чернодробни заболявания при 10%. Това е значително повече, отколкото в новото проучване. Промените от страна на тези органи обаче са относително леки и следователно могат да бъдат асимптоматични.
„Дългият Covid-19 – синдром или комплекс от симптоми
Няколко други проучвания предоставят информация за това какви физиологични промени в органите могат да причинят посткоиден синдром. Един от тях показа, че пациентите след COVID-19 по-често, отколкото след грип, развиват остро увреждане на бъбреците, миокардит, аритмия, инсулт и има нужда от приложение на инсулин. След три седмици проследяване при пациенти от Ухан е установено увреждане на белите дробове и няколко проучвания показват сърдечни аномалии.