Три болници алармират за некачествени антиген тестове за ковид
За некачествени антиген тестове за ковид, които дават съмнителни резултати, алармират лечебни заведения. Въпросните тестове за предоставени безплатно на болниците от РЗИ-тата в страната и за закупени от здравното министерство.
Става въпрос за тестове от определени партидиили на определени производители, разказва в репортаж БНТ. В някои случаи медиците установяват изключително висок процент на грешка – над 30% фалшиво отрицателни резултати, като е нормално да е в пъти по-малко.
Оказва се, че да се получи сертификат за качество и чувствителност на теста не е толкова трудно, разказаха вносители на тестове. Процедурата е облекчена заради пандемията.
Близо милион и половина антигенни тестове е закупило Министерствотона здравеопазването. Те са произведени предимно в Китай и Южна Корея.
Всеки пациент в Онкологичната болница в Русе се изследва с антигенен тест преди да постъпи за лечение, за да не зарази други онкоболни. От декември медиците използват тестовете на здравното министерство и забелязват проблем.
Просто отчитането е по-трудно. Индикаторната лента тръгва да се позитивира от двете страни и по средата остава бледа. Лакмусовата хартия се оцветява в допълнителни тонове, не знам дали е от буфера в кита или от самата хартия, каза Гюнай Мутафов, старши лаборант в Комплексен онкологичен център-Русе.
След проверка с PCR тест се оказва, че грешните резултати са близо 50%.
Многопрофилната болница „Свети Пантелеймон“ в Плевен получава от РЗИ 1300 опаковки с бързи антигенни тестове.
Ние ги държим в кутиите, просто не желаем да разчитаме на тях и на тяхната достоверност. Много фалшиво отрицателни резултати. Представете си в една клиника по ортопедия с 20-30 оперирани пациенти и един положителен какво би могло да се случи, каза д-р Елиза Георгиева – директор на болница „Свети Пантелеймон“ в Плевен.
За проблем с партиди от закупените тестове потвърди и главният държавен здравен инспектор.
„Имахме такава информация от ВМА, разбира се веднага тази партида се спира от употреба, връща се на фирмата, за да бъде заменена. Тестовете не са с еднакво качество, това е ясно на всички“, заяви доцент Ангел Кунчев.
За да обезпечи болниците и ДКЦ-тата, здравното министерство е закупило антигенни тестове от 13 производителя, основно от Китай и Корея. В момента пазарът е залят от тестове. Критерий за избора на министерството е процентът на чувствителност, на специфичност и маркировката за съответствие с евростандартите.
Над 20% от закупените от здравното министерство тестове са от китайския производител, който са се отказали да ползват от плевенската болница. В професионалните групи мнението за тези тестове е доста негативно и колегите не разчитат на тях, каза д-р Елиза Георгиева.
От здравното министерство не коментираха защо са предпочели именно тези производители.
Източник:Медиапул