Личните лекари ще издават направления за бързите тестове
В момента са сигурени близо 1 200 000 антигени теста за страната, които ще обезпечат нуждите на страната, а антигенните тестиве ще бъдат приравнени към PCR – тестовете. Това заяви здравният министър Костадин Ангелов на извънреден брифинг след среща с директорите на шестте Регионални здравни инспекции, които отговарят за организацията по ваксинирането срещу Ковид-19.

„С тези антигенни тестове ще обезпечим нуждата на държавата от възможности за тестване на всички пациенти, които имат оплаквания, които са относими към Ковид-инфекцията. До 21-ви очаквам комисията от експерти в Министерство на здравеопазването да приключи работа и да признаем антигените тестове като тестове, с които можем, при наличие на клинична картина, държа да го подчертая, и позитивен тест тестовете да бъдат приравнени с PCR тестовете и да започват да влизат в регистрите, които водим за Ковид заболявания“.
При положителен антигенен тест и изявена клинична картина, хората „ще попадат в хипотезата на позитивен пациент и, съответно, той трябва да бъде в изолация 14 дни, а неговите контакти от първи ред – да бъдат с карантина, която е 10-дневната, както е с PCR тестове“.
Направления за бързите тестове ще могат да издават личните лекари. Ваксината, която идва у нас, е минала всички фази на клиничните изпитвания и е много надеждна, допълни министърът. Той допълни, че все още е рано да се говори за разхлабване на мерките, предаде БНР.
„По отношение на училищата и по отношение на детските градини, на 21-ви е рано да бъдат отворени. Предстоят Коледни празници, Новогодишни празници и те могат да бъдат отворени след Нова година. Предстои да вземем решения за ресторантите и за големите търговски обекти“, допълни той.
„Лични предпазни средства ще бъдат раздадени, освен на лечебните заведения за болнична медицинска помощ, и в съответните ДКЦ-та, където са разкрити центровете за спешна медицинска помощ и навсякъде, където има нужда“, увери министърът.
Според него кампаниите за дарения на такива средства в болниците не са продиктувани от недостиг, а „защото изпълнителните директори искат да осигурят по-големи количества“.
1 Отговор
[…] […]