Как детската имунна система успява да избегне Ковид-19
Фактът, че на децата в ранна възраст младостта на възрастта се пада само малък процент инфекции на COVID-19, озадочава учените и с времето те натрупват все повече доказателственост на това, заща детска имунна система изглежда по-добре подготвена за изследване на SARS-CoV. Нетренираната детска имунна система се оказва ключът към обяснението на въпроса, твърди статия в сп. Nature.

«Децата са много добре по-добре приспособени към реакцията и много по-готови за реакция срещу новите вируси», казва Дона Фабер от Колумбийският университет в Ню Йорк.
Още един признак за това, че реакцията на децата на вируса се отличава от реакцията на възрастта, се заключава в това, че някои деца развиват симптоми на Covid-19 и образуват антитела, специфични за SARS-CoV-2, но никога не дават положителни резултати за вируса по стандарт тесте RT-PCR. В проследяване на три деца на възрастта до десет години от едната фамилия, се откриват антитела срещу SARS-CoV-2, а в две от децата дори са наблюдавани леки симптоми на заболяването, но нито едно от тях не дава положителни резултати на PCR тестовете, въпреки че са тествани 11 пъти в продължение на 28 дни, и въпреки че са се намирали в близък контакт с техните PCR положителни росители.
Детската иммунната система разпоанава вируса, «и тя просто пуска този наистина бърз и ефективен имунен отговор, който се включва преди това, преди да се появи възможността да се възпроизведе до такива степени, което той оказва положително на диагностичния PCR тест», смята Мелани Ниланд, специалист имунолог, от Детския изследователски институт Мердока в Мелбурне, Австралия.
Изследванията показват, че дори при деца, които изпитват тяжкото, но рядко срещано усложнение, наричено мултисистемен воспалителен синдром, в отговор на инфекцията SARS-CoV-2, честотата на положителния резултат от PCR тестовете се джижи между 29% – 50%.
Фарбер твърди още, че типът антитела, които се развиват у децата, позволяват да се разбере защо става така. В проучване, включващо 32 възрастни и 47 деца на възраст под 18 години, тя и нейните колеги са открили, че децата изграждат основното антитела, насочени срещу шиповете на SARS-CoV-2, които се използват за проникване в клетките.
Възрастните също изграждат подобни антитела, но те са насочени преди всичко срещу белтъците в нуклеопапсида, необходим за репликацията на вируса. Фарбер твърди още, че белтъкът на нуклеокапсида се появява в значителни количества само тогава, когато вирусът е широко разпространен в организма.
«У децата не са били открити антитела срещу нуклеокапсида, което говори за това, че те не страдат от широко разпроастанение на инфекцията». Според нейните думи, имунни реакции на децата са способни да унищожат вируса преди той да се е репликирал в големи количества.
Фарбер предполага, че причината, поради която детите могат да неутрализират вируса, са техните Т-клетките, които са относително незрели. Т-клетките са част от имунна система на организма, която се учи за разпознаване на патогени, с които се среща през живота си. използват сталкисетизезезтечничи. Фарбер смята, че незрелите детски Т-клетки имат по-голяма възможност да реагират при среща с вируса.

Кои деца са по-уязвими от Ковид-19
Но не всичко е толкова просто. Споре друго проучване, включващо 65 деца и пладежи на вузраст до 24 години и 60 възрастни, показало, че при възрастни Т- клеточният отговор срещу вируса е по-силен от този на децата и младежите.
Способността на децата да неутрализират вируса може да бъде и във връзка с техния вроден имунитет, смята Аласдер Манро, изучаващ детски инфекциозни заболявания в Университетската болница Саутгемптона, Великобритания. «Съществува предположение, че скоростта и мащабът на тяхния вроден имунунен отговор може да защити от развитие на инфекция. Но този ефект е трудно да бъде проучен, още повече изниква въпросът защо той не се наблюдава срещу други вируси, които могат да предизвикат тежки инфекции у децата.“
Децата се явяват и основен резорвоар на сезонните коронавирусни инфекции. Някои изследователи предполагат, че антитела към този коронавируси могат до известна степен да осигурят защита срещу SARS-CoV-2, но това е трудно доказуемо.
Междувременно има свидетелства за това, че когато детите са подложени на въздействието на вируса, те получават по-малка доза от възрастните, защото имат по-малко рецептори ACE2, които вирусът използва за влезе в клетка. Това също може да обяви, защото COVID-19 се разпространява по-малко сред децата, коментиратизследователите.
Манро говори, че малко вероятно е да се даде едносзначен отговор защо децата боледуват от COVID-19 по-рядко от възрастните. «Биологията редко бива толкова проста».
Източник: сп. Nature
4 коментара
[…] Как детската имунна система успява да избегне Ковид-19 […]
[…] Как детската имунна система успява да избегне Ковид-19 […]
[…] Как детската имунна система успява да избегне Ковид-19 […]
[…] Как детската имунна система успява да избегне Ковид-19 […]