САЩ можеха да спасят 54 000 души, ако…
Американски учение са изчислили, че жертвите на Ковид-19 в САЩ са могли да бъдат с 54 000 по-малко, ако управляващите бяха въвели навреме ограничителните мерки, пише в. “Ню Йорк Таймс”. Изчислението е направено чрез компютърен модел от учени на Колумбийския университет, начело със специалиста по инфекциозни заболявания Джефри Шейман.

До 3 май в страната от Ковид-19 са починали 65 307. Цифрата би могла да бъде два пъти по-ниска – 36 000 по-малко, а ако мерки са били наложени още две седмици преди това, 54 000 американци щяха да избегнат смъртта.
“Това е огромна разлика, кратък период от етапа на растеж (на инфектираните) играе решаваща роля за намаляване на смъртността”, коментира Шейман. В сряда обаче президентът Доналд Тръмп обвини Китай в масово убийство чрез коронавируса. “Некомпетентният Китай причини това световно масово убийство”, написа той в туитър.
В сряда в САЩ бяха регистрирани нови 1561 смъртни, с което общият им брой достигна 93 406 души, а общият брой на заразените е 1 550 959 души. Светът регистрира печален рекорд – 106 000 новозаразени за едно денонощие, показват данните на СЗО. Близо две трети от тези случаи са регистрирани само в четири страни – Бразилия, САЩ, Русия и Великобритания.
В Индия броят на заразените в денонощието възлиза на 5600 души, с което общо заразените в страната са 112 359 души. Като цяла за света заразените са вече над 5 млн, починалите наближават 330 000, а излекуваните са около 2 млрд души, по данни на “Уърлдметър”.
В същото време Перу е пред хуманитарна катастрофа, алармират информационните агенции. Това е втората държава от Латинска Америка след Бразилия, в която броят на заразениете надмина 100 000, а починалите – 3000. Само в Бразилия и Мексико има повече жертви. Най-засегнати от пандемията са столицата Лима и пристанището Каляо, където живее една трета от 32-милионното население на Перу.
Здравната система в страната е претрупана и е на ръба на срива, а обществените болници срещат драстичен недостиг на оборудване. “Това е като филм на ужасите”, заяви Мигел Армас, медицински помощник от болница в столицата Лима. “Вътре изглежда като гробище с всички тези тела. Пациентите умират по столовете (или) в своите инвалидни колички”, сподели той. Армас и колегите му от болницата вече протестираха по улиците на столицата с искане за по-добро оборудване и лични средства за защита. Крематориумите на Лима трябваше да работят ден и нощ, за да се справят с мъртвите, докато опашки от погребални коли се образуваха извън някои болници в квартала Каляо.
“Вътре изглежда като гробище с всички тези тела. Пациентите умират по столовете (или) в своите инвалидни колички”, сподели той. Армас и колегите му от болницата вече протестираха по улиците на столицата с искане за по-добро оборудване и лични средства за защита. Крематориумите на Лима трябваше да работят ден и нощ, за да се справят с мъртвите, докато опашки от погребални коли се образуваха извън някои болници в квартала Каляо.