Депутати: Липсата на комуникация в отделните структури е причина за смъртта на 3-годишния Алекс

Липсата на комуникация и съгласуваност с дейността на отделните структурни звена в здравеопазването – спешна помощ, извънболнична и болнична помощ, отделните многопрофилни и специализирани болнични заведения – това са причините, довели до случаи като този с починалото 3-годишно дете. Това заяви в парламента вчера депутатът Георги Йорданов.
По думите на Йорданов това се е отразило в конкретния фатален случай, когато детето преминава през три болници без направление от личния си лекар.
„Случай като този представлява най-ясното опровержение на тези здравни апологети, които в началото на прехода считаха, че приватизацията е панацеята и ще се формира пазар на медицински услуги, който ще формира всички отношения в здравеопазването. Оказа се, че това не може да се случи“, каза още народният представител.
„В България никога не е имало толкова много лекари. Проблемът е просто в необходимостта от оптимална система за специализацията на тези лекари“, заяви още Йорданов. Той припомни, че медицинските сестри продължават да очакват разрешаване на основните си проблеми, справедливо заплащане, подобряване на условията на труд и професионалната мотивация.
Същото мнение изказа и проф. Георги Михайлов, който заяви, че проблемите в детското здравеопазване не са единствено заради кадрови дефицит, а заради дефицит на държавническа визия.
По време на обсъждането на пробелемите в „Детска болница“ – София, той коментира, че при спирането на спешния прием в здравното заведение е направено без задълбочен анализ и оценка на ситуацията – какво е разположението на детския контингент в столичния град, болестността в различните периоди във времето на година, необходимостта от интензивни легла.
„Като специалист, ще ви кажа още, г-н министър, че тези три болници са абсолютно несъпоставими“, обърна се проф. Михайлов към Кирил Ананиев.
Депутатът изрази възмущението си, че родителите се принуждават да ходят в зловещ триъгълник от болница на болница, като я няма и „прословутата“ електронизация на здравеопазването, няма информация за свободните легла. При този тормоз, който се оказва върху лекарите, ще видите, че всички места в болниците ще бъдат непрекъснато заети и много трудно ще се приемат деца в спешните отделения – поради това, че специалистите се страхуват да върнат някого, за когото са преценили, че не е спешен случай, каза още проф. Михайлов.
Проф. Михайлов е категоричен, че има спешна необходимост от създаването на Национална педиатрична болница.