Ако искате успешна публикация в социалните мрежи, разкажете лична история
Вашата публикация в социалните мрежи ще бъде по-успешна – повече четена и споделяна, ако внесете личен елемент в нея. До това заключение са стигнали авторите на проучване от университета в Дрексел, свързано с „успеха“ на публикации „за“ и „против“ вакцинациите срещу човешкия папиломен вирус (HPV), анализирайки публикации в Instagram.
Изследването, публикувано в Health Education and Behavior, е анализ на 360 случайно подбрани публикации в Instagram от 3378 публикации на английски език за ваксинация срещу HPV. Постовете срещу ваксинациите се оказват повече, отколкото публикации в подкрепа на ваксини (56%), и те обикновено имат разказвателна структура и проявяват много по-голямо участие, включително броя на харесванията (средно 86 срещу 24).
Повечето подкрепящи ваксината публикации (61%) съдържат полезна информация за ваксината, а само 45% са лични истории. Изследователите са уверени, че публикациите в подкрепа на ваксинацията ще бъдат по-привлекателни, ако информацията и доказателствата са под формата на разказване.
Изследването също помага да се разбере степента на настроения срещу ваксинация в Instagram.
„През последните години наблюдаваме скок в подвеждащи съобщения за ваксинация и свързана с тях дезинформация, разпространени чрез социалните мрежи. Изучаването на естеството на високото представяне на тези съобщения в Интернет ще помогне да се подобрят съобщенията на базата на факти относно превантивните ваксинации за подобряване на общественото здраве “, казва Филип М. Маси (Philip M. Massey), старши автор на изследването.
Учените смятат Instagram с 500 милиона ежедневно активни потребители за отлична платформа за предаване на необходимата медицинска информация.
Новото проучване е продължение на работата на авторския екип за проучване на въздействието на социалните мрежи върху ваксинацията срещу HPV. И така, публикацията за 2016 г. беше посветена на анализа на туитове от 193379 г. за ваксинация срещу HPV, 39% от тях бяха класифицирани като положителни, а 25% – отрицателни. През февруари 2018 г. беше публикувано проучване за това как и кога доставчиците на здравни грижи чуруликат за ваксинация срещу HPV. Понастоящем изследователите планират да използват мащабни данни, за да определят ефективността на историята на Twitter за ваксина срещу HPV спрямо информационни.
HPV, една от най-често срещаните инфекции, предавани по полов път, може да причини шест различни вида рак при жените и мъжете. Въпреки препоръката на СЗО да ваксинира всички деца на възраст 11-12 години, в Русия ваксинацията срещу HPV понастоящем не е включена в Националния ваксинационен календар.
Ползите от ваксината срещу HPV за предотвратяване на някои видове рак при момчета и момичета са научно доказани. Въпреки това, движението срещу ваксинация през последните години сериозно укрепи позициите си благодарение на „ботове“ и усилията на групите да разпространяват невярна информация чрез онлайн общности, показва проучване, публикувано през 2017 г. в Human Vaccines and Immunotherapeutics.