В печата днес: Дефицит на сестри и акушерки след 15 години, учителка изпрати дете в „Пирогов“, страховете на младите лекари
„Медицински сестри, акушерки и учители ще са сред най-дефицитните професии след 15 години“, се казва в статия на в-к „Дума“.
„Заради демографската ситуация у нас до 2034-та ще се увеличи процентът на работниците над 55 години. В градовете София, Пловдив, Варна, Бургас и Благоевград ще има най-голямо търсене на работна ръка. Това сочи прогноза на изследователски екип за развитието на трудовия пазар през следващите 15 години. Данните бяха представени днес в Министерството на труда и социалната политика.
Според експертите, ако България внедри образователните политики, които са стандарт в Европа, ще има все по-нарастваща нужда от учители. Учителят ще остане много важен на пазара на труда поне следващите 15 години, заяви доц. Ралица Ганева. През 2024 г. в образованието се очаква да бъдат заети 204 хиляди души, от тях половината ще са над 50 години, а 80% ще са жени.
С намаляващо търсене ще бъдат продавачите, заради намаляването на сектор търговия, което от една страна се дължи на демографията, а от друга – на преструктурирането на икономиката. Все по-малко ще се търсят сервитьори, бармани и готвачи.
В средносрочен план се очертава, че професиите, изискващи по-ниска квалификация ще намаляват, а тези със специфична квалификация ще стават все по-важни на пазара на труда, обобщиха експертите, цитирани от БТА.
Всеки четвърти през 2024 година ще работи в преработващата промишленост“, прогнозира още „Дума“.
„Учител и медицинска сестра ще бъдат най-значимите професии у нас след 15 г.“, пише в-к ‘Сега“. Образование, здравеопазване и преработващата промишленост са трите сектора, чиято роля в пазара на труда се засилва“, коментира още „Сега“.
„Учителка прати четвъртокласничка в „Пирогов“ след удар с чин“ е заглавие във в-к „Монитор“.
Учителка по физическо прати четвъртокласничка в „Пирогов“, след като я нарани с чин. Момичето е прегледано и остава под наблюдение в болницата без опасност за живота, обясниха за „Монитор“ от лечебното заведение.
„Инцидентът е станал по обяд в 116 ОУ „Паисий Хилендарски“ в софийското село Яна, след като педагожката изляла гнева си върху друго дете, а пострадалото момиче станало случайна жертва. В час по физическо нейна съученичка имала пререкания с учителката. Спорът между тях обаче не приключил с края на часа и продължил в коридора на училището. Закъснявайки, момичето влязло в кабинета по история и седнало на мястото си, а учителката по физическо го последвала. Там тя вдигнала чина, на който седяло и пострадалото дете. Пуснала го рязко и той ударил ученичката, която по-късно била настанена в „Пирогов“. „Първоначално преподавателката по история забелязала само нараняване от лявата страна на корема, но след като четвъртокласничката се прибирала вкъщи баба ѝ викнала линейка и е откарана в болницата. Момичето, което се спорило с госпожата по физическо пък е имало проблеми с дисциплината и преди“, завършва „Монитор“.
„Младите лекари се опасяват, че чрез промените не получават избор дали да специализират държавна поръчка и че се създава механизъм за принуда да бъдат разпределени на работа на неатрактивни места с липсващи специалисти, без да се дава възможност за избор“, пише „Дневник“.
„Още след въвеждането на промените и първите прояви на недоволство през лятото от Министерството на здравеопазването казаха, че са склонни да обмислят нова промяна в правилата, но увериха, че правото на свободен избор на лекарите няма да бъде нарушено. Според ведомството и в момента не се предвижда служебно разпределение в конкретни лечебни заведения, а става въпрос за недостатъчно ясно формулиран текст на наредбата. Според ведомството остава възможността младите лекари да постъпят в болници, които сами плащат заплатите на специализантите“, припомня изданието.