Какво обсъдиха днес специализантите и министър Ананиев? (обновена)

На срещата на студенти и специализанти с министърът на здравеопазването Кирил Ананиев са били обсъдени 5-те точки, заявени по-рано от протестиращите. В резултат на обсъждането се е стигнало до разбирателство по следните въпроси: до 30 октомври да стане ясен списък с дефицитни райони и болници, а също така и реална възможност за специализация по стария ред (финансиран от болницата, не-държавна поръчка); след като списъкът стане ясен, да се организира повторна среща с министъра, на която да се обсъдят и вече внесените от специализантите предложения към наредбата – член по член; да се удължи срокът за за обществено обсъждане; в контактната група на БЛС да има и представител на МЗ, с цел да се подобри комуникацията между специализанти и управляващи и да можем по-лесно да изразяваме опасенията, мненията и предложенията си.
Специализантите са повдигнали въпроси за заплащането – дали е достатъчно и какъв е стимулът, който да накара някой да отиде в малка болница; за създаване на цялостна концепция за дългосрочен план, която да подобри генерално положението; недоволствата от липсата на ясна информация (неточности в наредбата, липса на списъци).
Един от въпросите, по които не се стигнало до разбирателство е възстановяване (връщане) на заплатите на субсидираните от държавата, които след това не са изпълнили договорката за работа за оптределен брой години в определена (избрана) болница. „Аргументът на министерството е бил, че субсидирайки болниците, които нямат финансова възможност да си знаемат нужните дефицитни лекари, всъщност подпомагат специализанта и за това е в тежест на специализантите да връщат заплати“ сподели д-р Александра Вълчева, специализат в УМБАЛСМ „Н. И.Пирогов“. „Излишно е да казвам, че аз, колегите присъстващи на срещата, както и масово всички други колеги не са съгласни с тази теза“, добави още тя.