Административни бариери пречат на клиничните проучвания у нас
Снимка: Pfizer
„Регулаторната рамка на България в момента е много добра, но има административни бариери, поставяни от все повече държавни болници“ коментира пред в-к „Монитор“ условията за извършването на клинични проучвания у нас д-р Иван Георгиев, председател на председател на управителния съвет на асоциацията.
Според д-р Иванов „клиничните изпитвания играят ключова роля за иновациите в медицината и борбата с тежките заболявания. Около 40% от знанията, нужни за одобрението на всяко ново лекарство, се генерират в клиничните изпитвания“ и пояснява пред всекидневника, че: „Клинични проучвания за 178 млн. лв. се правят всяка година в България. Около 10 000 нови пациенти се включват в тях в над 500 центъра у нас”, пише още „Монитор”, позовавайки се на информация от Българската асоциация по клинични проучвания.
Председателят на БАКП убедително заявява: „Клиничните проучвания имат голям положителен ефект върху здравеопазването на България, тъй като осигуряват достъп до иновативно и висококачествено лечение на пациентите без значение от здравноосигурителния им статус“ и припомня, че Той припомни, че обикновено минават 7-8 години доката дадено ново лекарство излезе на пазара и стане достъпно обикновените пациенти, пише още в-к „Монитор“.