На днешната дата преди 64 години…
На 5 септември 1954 г. официално е открит Заводът за антибиотици в Разград, но първият български пеницилин е произведен един ден по-рано – на 4 септември.
Сн.; уикипедия
Началото е поставено с постановление на Министерския съвет от 28 септември 1951 година, което разрешава на Министерството на народното здраве и социалните грижи да започне проучването и проектирането на завод за пеницилин. Съгласно Постановлението на Министерството на външните работи пък се поставя задачата да поиска от правителството на тогавашния СССР съветски специалисти да проектират завода, да подготви кадри и да осигури специалните машини и съоръжения. Сред градовете, посочени за проучване е и Разград.
През лятото на 1952 година в Разград пристига арх. Селезньов със задачата да намери подходящия терен. Очевидци разказват, че руснакът страрателно проучва терените, харесва някои от тях, като, например, района, където днес е хлебозаводът „Млин“, но се отказва по една и съща причина – посоката на вятъра, която е към града. Тогава стига до Хисарлъшката могила – мястото, което се оказало най-подходящо – здрав и висок терен, изключващ заливане при наводнение.
Първата копка на първия пеницилинов завод на Балканския полуостров е направена на 1 февруари 1953 година, а полагането на първия основен камък на 15 март същата година. На 27 август 1954 година се прави първото зареждане на ферментаторите с хранителна среда и посев. На 4 септември Татяна Леонтиевна и инж. Петър Стоянов изваждат първите кристали български пеницилин.
В началото предприятието е с един корпус от три цеха: „Ферментация“, „Химическо очистване“ и „Фасовка и опаковка“. Произвежда само пеницилин и още три лекарствени форми. В тях работят 118 души, които на практика са основоположниците на производството на антибиотици в Разград. Следващата стъпка е получаването на биомицин /1955 г./ Следват няколко разширения: за производство на стрептомицин и витамин В12, тетрациклин, гентамицин и много други. Това налага разширяването на завода. През 1964 година влиза в действие Втори корпус, а десет години по-късно и Трети. В следващите години се разкриват още производствени мощности. Ако до 1966 година производствена листа включва 40 вида лекарства, през 1969 година техният брой е вече 120. А в следващите десетилетия произвежданите в Разград лекарства надхвърлят 200 вида. България чрез завода на антибиотици е втората страна в света, която започва да произвежда и високоефективните антибиотици тубоцин и тилозин. Ако в началото пеницилинът задоволява изключително нуждите на българското здравеопазване от този антибиотик, то след това голяма част от продукцията отива за износ – в Русия и другите страни от бившия Съветски съюз, Западна Европа, Азия, Африка, Америка и даже в Австралия. Първият износ е осъществен през 1955 година – пеницилин за Китай.
След 1989 г. заводът е приватизиран, сменя няколко собствени и всеки го кръщава с различно име, но все още е на крака, и макар да е позагубол някогашното си величие и слав, продължава да държи знамето на българското производство на антибиотици.