Куркума срещу „лош холестерол“, люти чушки срещу рак…
Въпреки че много популярни, много хора са на мнение, че подправките са вредни и не бива да се консумират, ако искаме да бъдем здрави. Истината обаче е съвсем друга.
„Подправките следва да се консумират в умерено количество и не съществуват никакви данни, че те са вредни за здравето“, твърди д-р Хуршит Джиджибхой (Khursheed Jeejeebhoy), почетен професор по медицина в Университета в Торонто (University of Toronto), Канада.
Полезни за сърцето
Изследване, проведено в университета във Вермонт (University of Vermont) и публикувано през 2017 г. се казва, че сред любителите на чолийския лют пипер по-рядко има починали по причина на инфаркт, сърдечно-съдови заболявания и инсулт, отколкото при тези, които не употребяват подправката.
Други учени са констатирали снижаване нивото на „лошия холестерол“ при любителите на куркума.
През 2017 г. китайски учени от Трети военно-медицински университет в Чунцина (Military Medical University, Chong Qing), след проведено проучване, са установили, че любителите на подправките използват по-малко сол.
„Наслаждавайки се на приятния аромат, хората използват по-малко сол, а от тук и понижението на кръвното налягане, независимо от вида и количеството на храната“, коментира ръковосителят на екипа доктор Чжимин Чжу (Zhiming Zhu).
Изгаря калории
Изследване, проведено в Университета Пьордю (Purdue University), показало, че употребата на червен пипер понижава апетита и спомага за изгаряне на повече калории. Разбира се, тук е важна и физическата активност, напомнят учениете.
Профилактика на рака
Много експерти смятат, че капсаицинът (веществото, което придава лютивия вкус на чилийския пипер) има противоракови свойства.
„Той въздейства върху организма подобно на някои противоракови препарати“, твърди д-р Грегори А. Плотникофф (Gregory A. Plotnikoff), страрши консултатнт по иновациите в областта на здравеопазването в болниците и клиниките Аллина (Allina Hospitals and Clinics) в Минесота.
Но това твърдение предизвиква спорове в медицинската литература, поради изнасяните противоречиви резултати. По отношение на куркумата обаче, трябва да се каже, че тя е показала добри и многообещаващи противоракови свойства. Това твърди клинично проучване на Cancer Research UK, изследващо растежа на раковите клетки.
Обезболяващо действие
Такова действие се преписва най-вече на капсаицина. Той се използва като съставка на редица кремове с обезболяващо действие. локалното приложение на капсаицина при травми, навяхвания и др. води до изчерпване на „веществото Р“ (или „субстанция Р“ – най-известният невропептид от семейството на тахикините, който участва при предаването на болковите импулси към мозъка и по този начин предизвиква обезболяващ ефект.
Някои изследователи дори са на мнение, че диета, богата на капсаицин унищожава Helicobacter pylori и има противоязвен ефект.