Два модела за здравеопазване до края на септември
До края на септември здравният министър Кирил Ананиев да представи своята Концепция за развитие на здравното осигуряване с конкретни цели и срокове. Това решиха днес депутатите в парламента с общо 105 гласа “за”, 54 “против” и 1 “въздържал се”, информира в. „24 часа“.
„Ще предложа два алтернативни модела за бъдещето здравеопазване“, обясни здравният министър Кирил Ананиев по време на дебатите и уточни, че всички в момента са убедени, че „този модел, който в момента съществува, не може да продължава да се прилага на практика в бъдеще“.
„Имаме необходимост от промяна на модела. Няколко пъти пред вас съм заявявал, че Министерство на здравеопазването работи по новия модел. Днес пред вас мога да кажа, че не само един, аз ще предложа два алтернативни модела за бъдещето здравеопазване в нашата страна, ще ги поставя на обществено обсъждане, както всички вие искате“, категоричен бе министър Ананиев.
„Идеята ни е до средата на следващата година да имаме електронно здравеопазване и Национална здравна информационна система„, каза още здравният министър.
Ананиев подчерта, че с темата за финансирането на лечебните заведения се спекулира. Той обясни, че касата заплаща за действителното реализиране на легла, а не за броят на леглата.
„Активните легла през 2017 г. са били 38,803 броя. Чрез тези легла са реализирани 9,24 млн. леглодни, при средна натовареност 63,7 %. Националната здравна карта, приета в края на месец май, предвижда 33,503 условни легла при 75 % усвояемост. Ако се реализира същият брой леглодни, реалната натовареност наразчетените в НЗОК активни легла ще бъде дори по–ниска 73,8%. Националната здравна карта не определя физически легла. Всяко отделно легло посочено в нея гарантира хоспитализации на пациенти със сумарен престой в лечебните заведения от 274 леглодни. Следователно, заложените в Националната здравна карта 33.503 условни легла, гарантират 9,171 млн. леглодни. Почти 150 хил. леглодни повече над реализирани през 2017 г.“, заяви здравният министър.