Съдбата на проф. Плочев – две алтернативи. Коя от тях ще отпадне?
Очаква се през тази седмица Надзорният съвет (НС) на Националната здравна каса (НЗОК) да разгледа случая със своя управител професор Камен Плочев.
Да припомним, че на 30 май 2018 г. в медиите се появиха съобщения, че професорът е подал оставка от поста управител на НС на НЗОК, които бяха опровергани от самият него. Впоследствие бе публикуван и пълният текст на писмото, с което той уведомява НЗ за здравословното си състояние и за евентуалното си отсъствие от работа в продължение на още един месец.
Разбира се, това не реши проблема, само отложи във времето неговото развитието. В медиите се появиха коментари, че и да не е подал оставка, много скоро тя ще му бъде поискана или ще бъде принуден сам да я подаде.
Да не забравяме, че тонът, с който омбудсманът Мая Манолова, говори за проблемите на НЗОК, по време на организирана от нея дискусия по проблемите на здравеопазването, навежда на мисълта, че горните предположения са верни. Тогава г-жа Манолова каза, че в НЗОК очевидно има проблеми и един от тях е дългото отсъствие на управители, в периода на най-оживени обсъждания и добави, че г-жа Пенкова е принудена да се опаравя сама.
Според депутата от БСП Георги Гьоков професор Плочев не влиза в сметките на новия министър Кирил Ананиев. Г-н Гьоков коментира в медиите, че проф. Плочев е „човек“ на проф. Николай Петров и е неудобен за сегашното управление на здравното министерство. Той твърди, че проф. Плочев е изкарал наяве истити за дълговете на Касата в чужбина, за които и БСП отдавна алармилара, но бил обвинен публично в лъжа, а после се оказал прав. Пак в изказване по медиите, Георги Гьоков коментира, че в Надзора доминират представители на управляващите, а и д-р Йорданка Пенкова, която замества проф. Плочев се радвала на подкрепата на ГЕРБ.
„А трябва наистина един читав човек да стои начело, но управляващите явно не искат това да е проф. Плочев“ – коментира пред медиите Георги Гьоков.
Даниела Дариткова, депутат от ГЕРБ и председател на комисията по здравеопазването в Парламента, твърди, че:
„Твърденията, че проф. Камен Плочев е бил неудобен на правителството, са несъстоятелни. Не виждам повод за притеснение в обществото, нито смятам, че в действителност има такова.“
Законът позволява преждевременно отнемане на правомощията на управителя, но само ако е налице „обективна невъзможност за изпълнение на задълженията“ (чл.34. ал. 4 от ЗЗО), каквато очевидно липсва в случая. Оставащите варианти са два: или да писмото до НС на НЗОК да не се разглежда сега, или да се определи временно изпълняващ длъжността.
Тази седмица предстои да разберем на кой от двата варианта ще се спере Надзорния съвет.