ББА настоява за облекчена процедура за ковид леглата
По-облекчен режим за преструктуриране на леглата за пациенти с COVID – това са поискали на вчерашната среща със служебния здравен министър представители на болничния сектор. Подробности за нея даде пред Bulgaria On Air председателят на Българската болнична асоциация (ББА) Свилена Димитрова.

„Нашето предложение е това да бъде в режим на информиране на Здравната каса и РЗИ-тата, а не да се чака разрешителен режим. Болниците преструктурират легла, които се използват за други цели, към COVID. Не преструктурират накуп 50 или 100 легла, защото не са сигурни кога ще бъдат заети, а преструктурирайки ги, на тях не могат да приемат пациенти за регулярните си дейности, разясни Димитрова и допълни, че процедурата за това отнема между 3 и 5 дни и е желателно тя да бъде облекчена.
Що се отнася до внедряването на софтуер, който да следи в реално време заетостта на леглата за пациенти с COVID с цел пациентите да се насочват по-лесно, г-жа димитрова каза:
„Със сигурност натрупахме опит и сме длъжни да бъдем готови. Друга перспектива няма на фона на това, което вече преживяхме. От нас се очаква и е логично да можем да реагираме много по-адекватно от времето, в което тази болест беше изненада. Това, което със сигурност може да бъде подобрено, е комуникацията с институциите и организациите, както и взаимодействието между самите лечебни заведения, защото такова безсъмнено има.“
Председателят на ББА коментира и на темата за недостатъчния персонал. „Въпросът за персонала винаги е стоял. Имаме нова методика, която ще стимулира хората на първа линия в борбата с COVID да получат допълнителни финансови средства за това, че са там. Вчера беше обсъдено с МЗ колко е важно това да бъде направено по справедлив начин, за да не загубят нещо, което до този момент им е било давано. Това, което можем да направим, от една страна, е чисто финансово. Надявам се, че колегите от лечебните заведения, които до този момент работиха в секторите с COVID, ще бъдат по-мотивирани“, коментира още тя.
Както винаги, представителите на ББА настояха за равнопоставеност между отделните лечебни заведения при определяне на мерките в тяхна подкрепа за справяне с епидемията, тъй като при сегашния план всички лечебни заведения ще бъдат в готовност да поемат болни от коронавирус, но това ще става при разписан ред. Димитрова акцентира и на грижите в доболничната помощ, като изтъкна, че е важно да има протоколи за лечение преди хоспитализация. Според нея една от причините за запълването на болниците при предните вълни се дължи на неглижирането на симптоми на по-ранен етап.
Тя беше категорична и че е нужна актуализация на бюджета. Димитрова коментира и нуждата от увеличение на цените на клиничните пътеки за лечение на COVID. Продължаването на това неразбиране на проблема е нелогично, посочи тя. От думите й стана ясно, че е възможно да има предложение от болничните асоциации за разделяне на COVID пътеките в зависимост от степента на протичане на заболяването.