ОПЛ – основен играч във ваксинирането на хората
Личните лекари са основният „мотор“на ваксинацията срещу COVID в населените места извън София. Това става ясно от анализа на НЦОЗА, представен пред медиите.

Според данните в анализа ваксинациите са основна дейност най-вече на общопрактикуващите лекари, специалистите в индивидуалните практики, както и медицинските центрове и диагностично консултативните центрове. Изключение прави само Югозападният регион на планиране, включващ София-град и София област, където болниците са водещи ваксинационни центрове. Въвличането в процеса на големите болници с т.нар. „зелени коридори“ не води до покачване на мотивираната ваксинационна активност на гражданите, е посочено в анализа.
Стотистиката показва, че края на май 2021 г. в страната са получени общо 3 568 825 дози ваксини от четирите производителя. Най-голямо е количеството от Pfizer/BioNTech Comirnaty (2 257 125 дози), следвано от другите две двудозови ваксини – AstraZeneca (890 400 дози) и Moderna (316 800 дози). Сравнително по-малки количества са получени от еднодозовата ваксина Janssen (104 500 дози). Доставката на ваксини продължава регулярно, с постепенно включване на всички ваксини, разрешени в ЕС и непрекъснато увеличаване на техните количества, се казва още в него.
Към края на май 2021 г. относителният дял на лицата със завършен ваксинационен цикъл е нисък (10.07% средно за страната), с най-високо ваксинационно покритие на национално ниво във възрастовите групи 60-69 год. (14.92%) и 70-79 год. (14.62%), и едва 3.76% във възрастта 20-29 години, сочат още данните от доклада. От тях се разбира още, че най-много медици са ваксинирани в градовете София, Пловдив и Варна.

В анализа на НЦОЗА се дава информация и за извършените PCR тестове, като се изтъква, че високата им цена се отразява на общия брой изследвания. Посочва се още, че би било добре за ранната диагностика на заболяването, както и по отношение управлението на пандемията, в бъдеще тези изследвания да се поемат от Здравната каса в пълен или поне частичен размер.В тази връзка се дава пример с Франция, където те са напълно безплатни.
От анализа се вижда и тенденция за увеличиване на броя лаборатории, извършващи PCR. Tака например от над 40 оторизирани лаборатории извън София през ноември 2020 г., през май тази година те надхвърлят 70.
