„Зеленият паспорт“ за ЕС – с QR код
Месец след предложението на Комисията за цифров зелен сертификат, представители на държавите-членки в мрежата за електронно здравеопазване постигнаха съгласие по насоки, описващи основните технически спецификации за прилагането на системата.
Това е важна стъпка към създаването на необходимата инфраструктура на ниво ЕС. Успоредно с това държавите-членки се насърчават да прилагат необходимите технически решения на национално ниво. Наложително е да се продължи работата по техническото изпълнение паралелно с настоящия законодателен процес, за да се осигури разпространението на цифрови зелени сертификати в ЕС до юни 2021 г.
Хармонизираната техническа спецификация обхваща структурата на данните и механизмите за кодиране, включително QR кода, който гарантира, че всички сертификати, независимо дали са цифрови или хартиени, могат да бъдат прочетени и проверени в целия ЕС.
Наръчникът, създаден от Комисията, той позволи обмена на ключове за електронен подпис, така че автентичността на цифровите зелени сертификати да може да бъде проверена в целия ЕС. Личните данни на притежателите на сертификати няма да се предават през шлюза, тъй като това не е необходимо за проверка.
И накрая, ръководството описва справочни внедрения на софтуер за издаване на сертификати Digital Green; референтно заявление за проверка на сертификати; и шаблон за приложение на портфейл, който гражданите да съхраняват. Докато държавите-членки ще трябва да изграждат тези системи на национално ниво, референтните внедрения ще помогнат за ускоряване на внедряването, тъй като държавите-членки могат да ги използват. Референтните внедрения ще бъдат с отворен код и достъпни до средата на май.
Според Тиери Бретон, комисар по вътрешния пазар: „Днес е ключов етап за създаването на цифрова инфраструктура за зелени сертификати на ниво ЕС. Тези насоки, приети единодушно от националните експерти, демонстрират ангажираността и готовността на държавите-членки и им предоставят спецификациите, необходими за бързото им прилагане. От страна на Комисията ще бъдем готови до 1 юни и ще сме готови да свържем държавите-членки, за да можем да гарантираме, че системата е налице за летния сезон. Ние сме готови да подкрепим държавите-членки в усилията им да разгърнат необходимата техническа инфраструктура възможно най-скоро. “
„Това е важна стъпка към реализирането на цифрови зелени сертификати за гражданите до лятото. С напредването на ваксинацията с все по-бързи темпове в ЕС работим неуморно с държавите-членки, тъй като сме ангажирани да изградим тази инфраструктура в рамките на амбициозен период от време. Те са от решаващо значение за подпомагането на държавите-членки в борбата с пандемията, като позволяват на гражданите да упражняват правата си да се движат свободно по координиран и безопасен начин“ – добавя Стела Кириакидес, комисар по здравеопазването и безопасността на храните.
На същото мнение е и Дидие Рейндърс, комисар по правосъдието, каза: „Това е важна стъпка в разпространението на цифрови зелени сертификати. Миналата седмица приветстваме приемането от Съвета на преговорните правомощия и сега очакваме гласуване в пленарната сесия на Европейския парламент следващата седмица. Приближаваме целта си да бъдем сертифицирани до юни, така че европейците да могат да пътуват безопасно това лято с минимални ограничения. “
Припомняме, че на 17 март Комисията прие законодателно предложение, установяващо обща основа за цифров зелен сертификат.
На 14 април Съветът одобри мандата си за започване на преговори с Европейския парламент по това предложение. Очаква се гласуване на Европейския парламент скоро след решението му да приеме спешна процедура. След като парламентът одобри мандата си, преговорите между институциите могат да започнат.
За да се въведат цифрови зелени сертификати през юни, техническото изпълнение трябва да се движи паралелно със законодателния процес. Насоките за технически спецификации, приети от мрежата за електронно здравеопазване, доброволна мрежа от национални органи, отговорни за електронното здравеопазване, се основават на тясната работа на Комисията с държавите-членки. Първите насоки вече бяха приети през януари и актуализирани на 12 март, а на 12 март 2021 г. беше съгласуван план за доверителната структура.
Следващата стъпка от техническа страна сега е изграждане на национална инфраструктура, внедряване на национални решения за издаване, проверка и съхранение на цифрови зелени сертификати и инсталиране на шлюз на ЕС. След пилотна фаза през май, порталът на ЕС трябва да бъде готов до юни, за да свърже държавите-членки. Значителен брой държави-членки са изразили интерес да участват в пилотния проект.