Окуражаващи резултати от изпитвания на ваксината на Pfizer и BioNTech върху хора
В началото на май американският фармацевтичен гигант Pfizer и неговият германски партньор BioNTech обявиха началото на приложение върху хора за нова експериментална ваксина. Тя предизвика по-силен имунен отговор при здрави доброволци, отколкото при хора, които са имали COVID-19.
Ваксината е създадена чрез използване на технологията на мРНК, която потенциално би могла да „тренира“ здрава имунна система за генериране на антитела за борба с инфекцията. Ден преди това учените споделиха първите резултати от изпитвания на лекарството върху хора и казаха, че резултатите ни позволяват да се премине към по-големи клинични изпитвания.
По време на тестовете 24 здрави доброволци на възраст от 18 до 55 години са получили две инжекции от лекарството, 10 µg и 30 µg с интервал от 21 дни, други 12 са получили една доза от 100 µg, 9 участници са получавали две дози плацебо.
Най-високите титри на неутрализиращи антитела са наблюдавани в първата група седем дни след първата доза и 28 дни след втората апликация. Според експерти нивото на антителата при доброволци от тази група е било по-високо, отколкото при пациенти с коронавирус.
Страничните ефекти от ваксината са доста незначителни: невисока температура, лека или умерена болка на мястото на инжектиране, леко втрисане, продължаващи един до два дни. Учените смятат, че са необходими по-широки ваксинални проучвания при популация, за да се потвърди неговата безопасност и ефективност.
Данните ще бъдат използвани от Pfizer и BioNTech за определяне на дозата и подбора на участниците в глобално проучване, в което се очаква да участват най-малко 30 хиляди доброволци. Тестовете ще започнат в края на юли. Ако успеят и ваксината получи одобрение, до края на 2020 г. се планира да се произведат до 100 милиона дози от лекарството в германски и американски предприятия.
Припомняме, в понеделник за успешни изпитания на коронавирусната ваксина при хора обяви и китайската биотехнологична компания China National Pharmaceutical Group (CNBG). Като част от фаза I и II на рандомизирани проучвания, проведени от учени от CNBG в Пекин от 27 април, 1120 здрави доброволци са получили две дози инактивирана ваксина. Според резултатите от теста се оказа, че всички участници са разработили антитела с висок титър.
На 16 юни специалистите на CNBG Wuhan обявиха успешното завършване на клинични изпитвания на фаза I и II на друга коронавирусна ваксина, съобщава Global Times. На 23 юни компанията обяви получаването на разрешение за провеждане на последния етап от теста за наркотици в Обединените арабски емирства. За какъв вид ваксина става въпрос, CNBG не уточни.
Ако тестовете са успешни, ваксината, произведена в Китай, може да бъде одобрена за масово използване до края на октомври 2020 г.
Понастоящем около десетина потенциални ваксини срещу коронавирус са подложени на клинични изпитвания при хора в различни страни. Най-големите фармацевтични гиганти AstraZeneca, Johnson & Johnson, Merck, Moderna, Sanofi и CanSino Biologics участват в надпреварата за ваксини. В Русия ваксината се разработва от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология, „Н. Ф. Гамалей“ и научният център по вирусология и биотехнология „Вектор”.