Четири интересни факта за SARS-CoV-2, които научихме
Иминаха почти шест месеца, откакто светът разбра COVID-19 и почти четири месеца, откакто Световната здравна организация обяви пандемия. С нарастването на броя на заразените със SARS-CoV-2, нараства и познанието ни за това как се разпространява, как влияе върху тялото и кои са симптомите , с които се проявява. Върху четири необичайни неща, които научихме за коронавируса досега, акцентира д-р Санджая Сенайнаяке пред The conversation.
1. Влияние върху съсирването на кръвта
Много възпалителни заболявания, включително инфекции, са свързани с повишен риск от кръвосъсирване. При COVID-19 тази особеност е много по-силно изразена, отколкото при другите инфекциозни заболяванияь.
Ако кръвните съсиреци – тромби – са достатъчно големи, те могат да блокират притока на кръв през кръвоносен съд. Това от своя страна води до намалявана на притока на кислорид в засегнатата част и всички произтичащи от това последици.
Ако това се случи в коронарна артерия, която доставя кръв към сърцето, това може да причини сърдечен удар – инфаркт; в белите дробове може да причини белодробна емболия; в мозъка може да причини инсулт. И това е възможно дори при млади хора със COVID-19, но няма други рискови фактори.
Критично болните пациенти с COVID-19 в отделения за интензивно лечение (ICU) са особено изложени на риск от образуване на кръвни съсиреци.
Едно проучване установи, че 49% от пациентите са засегнати, главно със съсиреци до белите дробове. Други проучвания установяват, че 20-30% от критично болните от COVID-19 пациенти имат кръвни съсиреци.
Тези проценти са много по-високи, отколкото бихме очаквали да видим при пациенти, приети в интензивно лечение по други причини.
Притеснително е, че съсиреци се появяват при пациенти със COVID-19 въпреки използването на стандартни превантивни мерки, като лекарства за разреждане на кръвта.
2. Загуба на обоняние
Вече знаем, че COVID-19, подобно на други вирусни инфекции, може да доведе до аносмия – загуба на обонянието.
В едно проучване то засяга около 5% от пациентите в болница със COVID-19. Но някои хора с само много лека болест казват, че изведнъж са изгубили обонянието си.
Аносмията вече е добавена към списъка на възможните симптоми на COVID-19.
Всеки, който е имал обикновена настинка знае, че назалната конгестия може да повлияе на обонянието. Но COVID-19 е различен. Хората могат да загубят обонщние, без да са налице хрема или запушен нос.
Може би вирусът се придържа към рецепторите в лигавицата на носа, преди да влезе в клетките. Знаем, че тези АСЕ2 рецептори са как вирусът навлиза в други части на тялото, включително белите дробове.
Загубата на обоняние при COVID-19 може да е придружена и от намаляване и загуба на вкуса си.
3. Сериозно заболяване и при деца
За разлика от много други респираторни заболявания, COVID-19 избягва децата.
Въпреки това, лекарите в Европа и Великобритания, които са наблюдавали по-голям брой COVID-19 при деца, са забелязали необичайно и сериозно възпалително състояние при деца с вируса. Това е известно като „мултисистемен възпалителен синдром при деца“ или MIS-C .
В проучвания от Обединеното кралство, Италия и Франция повечето от децата с това тежко състояние вероятно са имали COVID-19 в миналото.
Симптомите варират, но основните от тях са температура, обрив и симптоми на червата (повръщане, коремна болка и диария). Някои деца развиват сърдечни усложнения.
Тези симптоми обикновено приличат на други състояния като болест на Кавасаки и синдром на токсичен шок .
Изследователите смятат, че не самият вирус е този, който е отговорен за MIS-C. Вместо това те смятат, че това е имунната реакция на организма към вируса, може би дълго след като се зарази .
4. Предаване от животните на хората и обратно
В началото на пандемията вярвахме, че SARS-CoV-2 произхожда от животни, преди да се разпространи в хората. Въпреки това не бяхме сигурни дали вирусът може да пътува обратно към животни, може би да зарази нашите домашни любимци.
Вече знаем, че хората могат да предават COVID-19 на домашни или в диви животни, като кучета, котки и дори тигри.
В Холандия е имало огнища на животни в няколко ферми за норки. Изследователите смятат, че заразен работник е въвел вируса във фермите. Норката развила вирусна пневмония, която се разпространила сред животните.
Съобщава се, че болната норка е заразила двама души – първият документиран случай на предаване от животно на човек, след като вирусът произхожда от Китай.