В печата днес: Къде достигат и къде не лекарите, политизция на епидемията

Най-много лекари спрямо броя жители се падат в Плевен, София е втора по тези показатели, информира „Монитор“. На 10 хиляди души у нас има по 42-ма лекари според Националния статистически институт, обобщил данни за края на 2018 г. Най-много възрастни хора живеят в областите Видин, Габрово и Кюстендил, сочи статистиката.
В редакционен коментар на вестник „Сега“ се казва „Политизация на пандемията тресе България“. Този български „вирус“ го имаме отдавна, затова ще плащаме и след Covid-19. Правителството и щабът продават страх“, пише в редакционния коментар на „Сега“. В днешния хартиен брой е поместен и коментар за трагичната смърт на Милен Цветков, озаглавен „Скапаната система уби Милен Цветков“. „Като почнем от купените книжки и свършим с лошото правосъдие-всичко по веригата е сбъркано“, пише в коментара.
„Средно за страната на всеки 10 000 души население има 42-ма доктори, докато средната бройка за Европа е 35. Едва по 3-4 лекари на 10 000 души има в Кърджали, Търговище и Разград. Видин има на разположение около 292-ма лекари, а в Монтана са 452-ма“, пише в-к „Монитор“.
Няма области без голяма болница, данните на НСИ се потвърждават и от карта на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). 2908 болнични легла за заразени с коронавирус от общо 7400 са осигурени в общинските болници. В 79 общински лечебни заведения са обособени и 233 легла за интензивно лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19.“