В печата днес: Депутати дариха кръвта си, Ананиев и трансплантациите, йодни таблетки срещу ядрени инциденти
Под заглавие „Депутати и служители на НС дариха кръв“ в-к „Дума“ се спира на вчерашната акция в парламента.
„Десетки народни представители,служители в НС и парламентарни репортери се включиха в кръводарителската акция, организирана от Комисията по взаимодействието с НПО и жалбите на гражданите, съвместно с Комисията по здравеопазване, БЧК и Националния център по трансфузионна хематология“ пише всекидневникът и цитира думите на благодарност на председателя на Комисията по взаимодействието с НПО и жалбите на гражданите Георги Гьоков от БСП:
“Благородната инициатива е в подкрепа на кръводаряването и има за задача да насочи вниманието на обществото към проблемите, свързана с осигуряването на кръв и кръвни съставки, необходими за нуждите на здравеопазването. Заради увеличаващия се недостиг на доброволци и безвъзмездни кръводарители е необходимо да се увеличи информираността за смисъла на даряването на кръв. Искаме да дадем пример за насърчаване, стимулиране и поощряване на доброволното кръводаряване”.
„Ананиев пак обеща да организира белодробните трансплантации“ е друг коментар на „Дума“.
„Държавата да плаща и за трансплантации извън страни от ЕС е обещал министърът на здравеопазването“, коментира изказването на Тодор Мангъров след срещата си с Кирил Ананиев, вестникът и припомня, че Мангъров и пациенти с пулмонална хипертония и техни близки започнаха безсрочен протест пред МЗ с искане на оставката на министъра. „Ананиев увери протестиращите, че с приемането на промените в Наредба 2, НЗОК и изпълнителната агенция “Медицински надзор” ще издирват трансплантационни центрове в Швейцария, в страните от Европейското икономическо пространство, както и САЩ, Русия, Украйна, Беларус, в които да се извършват трансплантации на български граждани, които не се извършват у нас. След това изявление прекратихме протеста до изтичане на срока за обсъждане на промените в Наредба 2, който е 22 септември, и ще очакваме реални действия от страна на МЗ, НЗОК и ИАМН, заяви Мангъров“, информира „Дума“.
„Нужна е отделна служба за въздушните линейки“ е заглавие на интервю с директорът на ПСС към БЧК Емил Нешев на в-к „Монитор“.
Нешев коментира възможностите варианти под чия шапка да е тя. Според Нешев ства въпрос за „политика на държавата. Трябва да има отделна служба, трудно ми е да кажа какъв тип ще бъде тя. Държавата може да реши под коя шапка да е организацията й. Световният опит показва, че всяка държава решава сама за себе си кой е най-удобният вариант за опериране с такива въздушни линейки. В едни държави са под егидата на министерството на здравеопазването, в други – към вътрешното министерство, други са на принципа на публично-частното партньорство. Вариантите са различни и е въпрос на държавна политика да се реши как да се случат нещата. Това не може да стане без намесата на държавата като цяло“.
„Франция ще раздаде 2,2 млн. таблетки йод на живеещи около АЕЦ“ съобщава в-к „Сега“, позовавайки се на съобщение на Юронюз. „Целта е да бъдат добре защитени в случай на инцидент с атомно оръжие. Френската агенция за ядрено оръжие ще разширява зоната за сигурност около атомните централи. Периметърът се увеличава на 20 км от сегашните 10 км около всичките 19 АЕЦ в страната“. Всички ученици, служители в около 200 000 учреждения и живеещи в зомата ще могат да получат таблетките от най-близката аптека.