Вирусен хепатит – 5 истини и заблуди
28 юли е Световен ден на хепатита, който се провежда под егидата на СЗО, която е приела глобална стратегия за борба с тази инфекция. Целта на стратегията: напълно да унищожи вирусния хепатит до 2030 година. И това е невъзможно без повишаване на осведомеността за това как да се предотврати, диагностицира и лекува болест.
Ето няколко истини и заблуди за болестта.
Причинителите на хепатит са 5 основни вируса – А, В, С, D, Е.
Борбата с вирусния хепатит трябва да бъде насочена на първо място към хепатит В и С, като най-опасни. Според официалните данни за 2017 г. около 325 милиона души са имали хроничен хепатит в света (от които 257 милиона души са имали хепатит B, а 71 милиона души са имали хепатит C).
Мит номер 1. Хепатитът е заболяване с мръсни ръце
Това се отнася само за хепатит А и Е, чийто основен начин на пренос е ентерално („фекално-орално“). Те могат да се заразят чрез замърсена вода и храна, както и чрез немити ръце. Съответно, мерките за превенция са стриктното спазване на санитарно-хигиенните правила в ежедневието, на работното място (особено в храната) и в институциите. Останалите причинители на вирусен хепатит В, С и D се предават по парентерален път (главно през кръвта и лигавиците). Това най-често се случва при инжектиране на наркотици и незащитен секс.
Мит номер 2. Хепатит В и С заплашват само асоциални индивиди. Онези, които са далеч от наркотици и съмнителни сексуални контакти, не са в опасност
Ако следвате тези правила, рискът от инфекция с вируси на хепатит В и С ще бъде значително по-нисък. Но, за съжаление, няма да изчезне. Например, не е възможно напълно да се елиминира рискът от инфекция, особено в случай на нарушаване на изискванията за асептика, по време на татуиране и пиърсинг, по време на козметични процедури, маникюр и педикюр, по време на медицински процедури (стоматологични процедури, хирургически интервенции, по време на кръвопреливане), ако изискванията тяхната подготовка и употреба). За да се намали риска, такива процедури най-добре се правят на доказани места. Също така е полезно да си вземеш професионален инструмент за маникюр и да отидеш в салона само с него. Категорично не можете да използвате чужди четки за зъби, самобръсначки и други предмети за лична хигиена.
Мит номер 3. Най-добрата защита срещу вирусен хепатит – ваксинация
Днес има ваксини само за хепатит А и Б. Те наистина са най-ефективният начин за предотвратяване на тези видове хепатит. Като цяло, такива ваксини днес покриват 70,8% от населението, а сред новородените тази цифра е над 98%. Ваксинирането срещу хепатит В съответно автоматично осигурява превенция на хепатит D, който не може да се развие при липса на инфекция с вируса на хепатит В. Но от други видове хепатит, включително най-опасния хепатит С, ваксина няма.
Мит номер 4. При хепатит човекът става жълт, урината му потъмнява, изпражненията му се осветяват, има болка в дясната му страна. Няма симптоми – всичко е нормално
Тези симптоми са характерни главно за остър хепатит и това не винаги е възможно, тъй като може да има асимптоматична форма. Хроничният хепатит В и С също може да бъде асимптоматичен в продължение на много години, като същевременно унищожава черния дроб. Често хепатит В и С се откриват случайно, например по време на десансеризация, подготовка за планирана операция. Поради тази причина в продължение на много години пациентите преминават без лечение. Поради това е важно редовно да се тестват хепатити В и С.
Мит номер 5. За да бъдете спокойни, след всяка операция или кръвопреливане, трябва незабавно да бъдете изследвани за хепатит В и С
По-добре е да се дава кръв за изследвания в лабораторията редовно, например веднъж годишно, но не веднага след манипулации и процедури, подозрителни към инфекцията, а след 3-6 месеца, когато антитела към вируса на хепатит С вече могат да се образуват в кръвта, или HBsAg (HBs антиген, „австралийски антиген“) ще започне да се открива. По отношение на хепатит С откриването на антитела все още не е причина за паника. Често лечението на острия хепатит В и С възниква спонтанно (независимо). Ето защо, диагнозата на хепатит С се установява едва след като вирусът е открит в кръвта, а не само на антителата към него. И за това се нуждаете от PCR проучване.