БСК с анализ за проблемите в здравеопазването

По оценка на Българската стопанска камара (БСК) здравеопазването се намира в критично състояние. Системата не работи ефективно, липсва държавна политика, която да осигури ново отношение към здравето на хората, което да мотивира и осигурява високо качество на живот. БСК отбелязва, че липсва концепция за радикални промени в системата на здравеопазването, която да обединява усилията на държавата, всички заинтересовани страни и населението.
Проблемите, свързани с опазването на здравето на населението, не са водещ приоритет на обществото.Тежките и задълбочаващи се демографски процеси и особено продължаваща емиграция поставят в особена острота този проблем. Системата е силно бюрократизирана. Корупцията в системата на здравеопазване е много висока. Не се осигурява реален и равен достъп до качествено здравеопазване на почти една-трета от българите. Осигурителната система е силно деформирана и натоварена с несвойствени функции, нейното управление е одържавено. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се е превърнала от здравна каса, обслужваща осигурените лица, в орган, който финансира медицинското обслужване на цялото население, без оглед на осигурителния му принос.
Основни проблеми в здравеопазването:
- Публичните разходи за здравеопазване като дял от БВП са около 4 на сто, при средно 7 на сто за страните в ЕС.
- Продължава практиката размерът на здравноосигурителните вноски за осигуряваните от държавата лица да не съответства на разходите, които се правят за тяхното здравно обслужване.
- Налице е свръхконцентрация на финансирането на болничната помощ. В резултат на това се задълбочават диспропорциите в разпределението на средствата за болнична помощ по региони и, оттам – в качеството на медицинското обслужване в тях.
- Липсва прозрачност в дейността на здравната система. Няма практика да се представят анализи и информация за извършените разходи за здравното обслужване на различните групи осигурени лица, за приоритетите и възникналите проблеми в медицинското обслужване и резултатите от него.
- Забавя се въвеждането на електронното здравеопазване като решаващ фактор за подобряване на ефективността на здравната система, за осигуряване на по-голяма прозрачност в дейността й, за повишаване на качеството и контрола върху оказваните медицински услуги.
- Не е разработена държавна политика и конкретни действия за намаляване на броя на здравнонеосигурените лица.
- Липсва дългосрочна стратегия за спешната медицинска помощ.
- Управлението на НЗОК не съответства на публичния характер на институцията – то фактически е одържавено.
- Настъпващата бюрокрация в дейността води до ангажирането на огромен човешки ресурс за администриране на дейността на НЗОК.
- Липсва политическо решение за проблемите на приватизацията в здравеопазването. Приватизацията продължава да не се разглежда като неразделна част от цялостния пакет от решения и инициативи на реформата в здравеопазването.
Източник: БСК