НИКОГА в историята на България не са се консумирали такива огромни количества алкохол
Проф. Искрен Коцев е ръководител на клиниката по гастроентерология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Завършил е мeдицина в МУ – София през 1974 г. Има специалност по вътрешни болести и гастроентерология. Член на множество престижни национални и международни научни дружества. Реализирал над 150 публикации, доклади, учебници. Един от водещите специалисти в областта на хепатогастроентерологията в страната и чужбина.
Каква е безопасната мярка за консумация на алкохол?
Няма безопасно количество алкохол. Може да се каже, че относително безвреден е приемът на 10 гр. чист алкохол от жените и 20 гр. от мъжете. Здрав човек може да се справи с цената на минимални увреждания с 25 гр. концентрат ИЛИ с една чаша вино ИЛИ с една чаша бира.
И за мъжете и за жените ли са относими тези количества?
Жените се справят по трудно, тъй като в женския организъм, ензимът, който разгражда алкохола – алкохолната дехидрогеназа се съдържа в по-малки количества. Затова при дамите се получават по-големи увреждания с по-малки количества алкохол. Между другото, същото е с азиатската раса.
Има ли „безопасно“ количество алкохол за тийнейджърите?
За тях консумацията на алкохол, независимо под каква форма и количество, е абсолютно забранена.
Днешното състояние аз наричам „Пиянството на един народ“, но не от Вазов, а в буквалния смисъл. НИКОГА в историята на България не са се консумирали такива огромни количества алкохол от всички възрасти – от юношеската до по-напредналата. Това е ужасяващо.
На какво, според Вас, се дължи това?
На първо място, това е лесният достъп до алкохол. Фактор е ниската му цена, както и обилното производство на нелегален и домашен алкохол. Всичко това ни поставя на първо място по консумация на високоградусни напитки на глава от населението. Домашно поризведените спиртни напитки са особено опасни, защото те са силно токсични смеси. При тях имаме повишено количество на метанол и висши алкохоли, които поразяват невъзвратимо нервната и храносмилателната система.
Европейската асоциация за изучаванена чернодробните заболявания, на която и аз и няколко колеги от клиниката по хепатогастроентерология в УМБАЛ „Св. Марина“ сме членове наскоро отправи призив към всички европейски страни да направят необходимото хората да бъдат информирани за възможните вреди от употребата на алкохол, а правителствата да предприямат мерки за ограничаването му в това число – лицензионни режими и ограничено работно време за заведенията, които продават спиртни напитки, рестриктивна ценова политика, спиране на нелегалното и домашно производство и др.
Какви са последиците от прекомерната употреба на алкохол?
Последиците от злоупотребата със спиртни напитки са много и в различни посоки. Алкохолът е рисков фактор за рак на хранопровода, рак на стомаха, рак на дебелото черво и ректума, рак на панкреаса, на черния дроб. Той стои в основата на острия и хроничен панкреатит, на гастрира и язвената болест, на хепатита и цирозата. Затова трябва да се запитаме: Струва ли си?
Цирозата, например, която хората най-често свързват с алкохолизма, се причинява в повече от 1/3 от случаите само от алкохол. В останалите 2/3 от случаите причина за нея са хепатит В и С, заедно с алкохол. Ако до цирозата с причинител хепатитите се достига за 20 години, когато те са съчетани с алкохол, до тази диагноза се стига за 10 години.
Как един човек може да разбере, че е болен от цироза?
Проблемът е, че чернодробните заболявания не дават симптоматика и пациентите нямат оплаквания докато не стане прекалено късно.
Източник: МУ – Варна