Мариета Райкова: Срив в дейността на Фонда за лечение на деца
„
Сн,; стопкадър бТВ
Съществува риск от срив в дейността на фонда“ коментира неговият директор д-р Мариета Райкова пред в. „Сега“. Според нея причината за това се дължи както на липсата на кадри, които да работят в него, така и в драстичното намаляване на даренията, постъпващи в него.
„Огромната натовареност на служителите, ограниченият щат и текучеството на кадри“, коментира Райкова и добавя, че във фонда работят едва 8 души, което „поставя в риск и изпълнението на специфични дейности като например заложеното в Правилника провеждане на процедура по Закона за обществените поръчки за доставка на медицински изделия, високоспециализирани медицински апарати и уреди за индивидуална употреба.“ Търг още няма, а тази година фондът трябва за пръв път сам да поръчва изделия вместо болниците.
По отношение на постъпленията във фонда, д-р Райкова посочва следните цифри: от над 650 000 лв., дарения през 2008 г. постъпленията постепенно спадат, за да достигнат 165 939 лв., за 2017 г. и едва 17 000 за първите три месеца на 2018 г. Известно раздвижване се забелязва през месец май, когато от граждани, фирми и институции са дарени 29 000 лв.
Според нея причината за това е разклатеното доверие във фонда след проведената през април месец 2016 година акция на ГДБОП. Тогава служителите на ГДБОП нахлуха в Центъра и арестува шефа Павел Александров заедно с почти целия състав по подозрение за източвани средства. Преди два месеца обаче съдът върна на прокуратурата обвинението срещу Александров с мотив – съществени противоречия в обвинителния акт, но доверието беше разклатено.
Да припомни, че акцията се оказа достатъчна за тогавашния здравния министър Петър Москов, за да смени екипа на фонда и да назначи нов ръководител – педиатъра Владимир Пилософ, който обаче остана начело на фонда относително кратко и доста спорно предвид приетите промени в правилника за действие на Обществения съвет. След искане на служебния министър Илко Семерджиев, Пилософ се оттегли, като на негово място бе назначена д-р Тинка Троева, която от своя страна също остана за кратко време и бе уволнена.
Миналата година, фондът е подпомогнал финансово лечението на 333 деца в чужбина и 738 у нас. Има 123 отказа и голяма част от тях са поради лекарски становища (експерти на фонда), за ненужно лечение в чужбина. Общата сума за одобрено лечение е 20 млн. лв., като част от тях са платени от НЗОК или министерство на здравеопазването.
Още през 2016 година обаче зачестиха сигналите за забавено лечение, недостигащи финансови средства и започнаха да се увеличават частните кампании за търсене на спонсори за лечение в чужбина на деца.