Образованието и кариерното развитие – причина за демографската криза
Променената ценностна система – високо образование и кариерно развитие, са причина за ниската раждаемост у нас.
Това заяви Георги Бърдаров от СУ „Климент Охридски“, съветник на зам.-социалния министър Султанка Петрова, по време на конференцията „Причини за нарушаване на репродуктивните функции при младите хора и пътища за преодоляването им“. Конференцията бе организирана от КНСБ, Комисия по равнопоставеността, семейството и жените и децата към синдиката и Ротари клуб „Възраждане“.
Г-н Бърдаров уточни, че тази тенденция е валидна за цяла Европа, а не само у нас и допълни, все по-малкото бебета, които се раждат у нас и чийто брой ще продължава да спада, не е катастрофа, защото сега в детеродна възраст навлиза поколението, родено през 90-те години, което по-принцип е по-малобройно.
По отношение на застаряването на нацията ни, Георги Бърдаров изрази мнение, че това е относително, тъй като по принцип средната продължителност на живота в Европа вече е 80 г., а за страна като Испания например – 83,8 г. Тенденциите показват, че в редица страни средната продължителност на живота скоро ще стане 90 г., а за страни като Италия, Гърция, Малта хората на 50 години минават за млади.
Според Георги Бърдаров причината за демографския срив в България е емиграцията на много млади хора и нарушената структура на населението.
„Притеснително е, че при една от най-ниските продължителности на живота, ние имаме най-застарялото население“, коментира г-н Бърдаров и добави, че „голямата битка на България трябва да е за задържането на младите хора в страната“.
Участниците във форума, наред с безпокойството си, че при една част от населението раждането се отлага за по-късна възраст, изразиха безпокойство и от факта, че при ромите е обратно – много ранно раждане, дори в детска възраст. Това налага сексуалното образование в училище като задължително.
В такава посока бе и предложението на г-жа Янка Такева, Комисия по равнопоставеността, семейството и жените и децата, която препоръча, по примера на италианското и испанското образование, и ние да възпитаваме децата си сексуално и етично.