Рокади в здравеопазването: Финансист поема контрола над милиардите в НЗОК
Заместник-министърът на финансите и бивш служебен министър Росица Велкова-Желева е определена за нов председател на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Решението бе взето от Министерския съвет в рамките на мащабни персонални промени сред представителите на държавата в управлението на фонда.

С правителствения акт от длъжност предсрочно са освободени досегашните държавни представители Станимир Михайлов и Владимир Афенлиев. На техните места, освен Велкова, влиза и заместник-министърът на здравеопазването Галя Александрова.
Росица Велкова притежава дългогодишен управленски опит в Министерството на финансите, като заемаше и поста на служебен финансов министър в двете правителства на Гълъб Донев в периода 2022–2023 г. Другият нов член на надзора, Галя Александрова, също идва с експертен профил – тя е била заместник изпълнителен директор по икономическата дейност на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и има сериозен опит във финансовото координиране на ключови здравни проекти.
Промените в състава идват в ключов момент, когато регулацията на публичните средства и финансовата дисциплина в Националната здравноосигурителна каса са под засилен обществен фокус. Според Закона за здравното осигуряване, Надзорният съвет на касата се състои от общо 9 членове, четирима от които са представители на държавата. Основната задача на обновения състав ще бъде затягането на контрола над разходването на многомилиардния бюджет за здравеопазване.