Битка с болката: Три водещи болници в София преглеждат безплатно през юни (видео)
Три от най-авторитетните неврохирургични клиники в столицата обединяват сили в подкрепа на хората, страдащи от хронични и неповлияващи се от лекарства болки. През целия месец юни УМБАЛСМ „Пирогов“, УМБАЛ „Св. Анна“ и УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ ще провеждат безплатни консултации в рамките на националната кампания „Победа над хроничната болка“.

Инициативата, организирана от Института за здравно образование, е насочена към пациенти с тежки гръбначни проблеми, диабетна невропатия и неуспешни предходни операции. Целта е хората да получат достъп до най-модерните високотехнологични методи за лечение, включително иновативната гръбначно-мозъчна стимулация, която вече се покрива изцяло от Здравната каса.
Прегледите са част от кампанията за борба с хроничната болка на Института за здравно образование. Записването е онлайн на scr.healthedu.eu или на тел. 070010126 (на цена на градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи) или онлайн чрез дигиталната платформа на Института за здравно образование, от 17 до 19 ч. в делнични дни. Датите са 1, 2, 8 и 9 юни. Часове се дават до изчерпване, направление не е необходимо. За пациенти извън София са предвидени и дистанционни консултации по телефона.
Хроничната болка засяга хиляди българи и представлява болка, която продължава повече от три месеца, често след травма, операция или заболяване на нервната система, като медикаментите не помагат за справянето с нея. Тя е самостоятелно заболяване, което може да доведе до инвалидизация, депресия, нарушения на съня и социална изолация. Въпреки навлизането на съвременни методи за лечение като невростимулацията, изцяло заплатена от НЗОК, информираността на българските пациенти остава слаба.