СКАНДАЛ В ПЛОВДИВ! Лекари на бунт срещу закриването на последната общинска АГ болница – превръщат я в хоспис!
Пловдив е пред социален взрив, след като медици и акушерки от емблематичния родилен дом „Весела“ излязоха на улицата в яростен протест! Причината – скандален план на Общината да закрие единствената останала общинска АГ болница под тепетата и да я трансформира в хоспис.

Служителите обвиняват местната власт в умишлено ликвидиране на общинското здравеопазване. Според протестиращите, пациенти са били пренасочвани незаконно, а софтуерът за прием е бил манипулиран, за да се докаже изкуствен липса на интерес към болницата.
Причината – намерението на местната власт да закрие здравното заведение
В родилен дом на „Весела“ работят повече от 20 души, които се притесняват, че ще останат без работа.
Според д-р Мария Калинова, заплатите на работещите са ниски. „Нашето здравно заведение обслужва предимно представители на етническите малцинства. Тези хора вървят пеша покрай реката, за да стигат дотук. Това са крайно бедни хора, предимно такива, които не знаят български език“, допълни тя. И каза, че годишно в болницата се раждат над 300 деца. Налагало се и да връщат родилки, тъй като имало заповед да не бъдат приемани.
Казаното от д-р Калинова противоречи на казаното от Община Пловдив. Властите отчитат катастрофален срив в раждаемостта – едва 15 бебета на месец, което прави издръжката на сградата невъзможна и обяснява, че се предвиждат здравното заведение да бъде пребазирано на гинекологичното отделение в сградата на МБАЛ „Св. Мина“, която се намира на улица „Иван Вазов“.
Пребазирането ще стане на петия етаж в сградата, а сградата на улица „Весела“ ще бъде затворена. „Предприели сме стъпки за изграждането на общински хоспис там“, допълват от Община Пловдив и увериха, че нито един от работещите няма да остане без работа.
„На всеки е предложено място в сградата на „Св. Мина“ на улица „Иван Вазов“. Част от персонала има предложение да остане в детското отделение, а друга част са помолени да излязат в платен годишен отпуск, тъй като имат натрупани отпуски от минали години. Всичко ще стане абсолютно плавно. Няма да има затваряне“, се посочва още в позицията.
Докато Общината обещава, че няма да има съкращения, напрежението в града расте, а лекарите се заканват, че няма да предадат „родния дом“ на хиляди пловдивчани без битка!