Кой кой е от новите заместник-здравни министри
Педиатър, финансист и бивш шеф на НЗОК стават заместник-здравни министри на здравеопазването със заповед на министър-председателя Румен Радев от днес. Това са Ивиан Бориславов Бенишев, Петко Ненков Салчев и Галя Александрова.
Проф. д-р Петко Салчевсе завръща в Министерството на здравеопазването като заместник-министър, за да укрепи екипа на . Назначаването му вкарва в управлението на сектора един от най-опитните експерти по здравен мениджмънт и публични финанси в България. Той се присъединява към финансовия експерт Галя Александрова, оформяйки силен управленски тандем под ръководството на Ивкова.

Проф. Салчев ръководи Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в ключовия период 2020 – 2023 г. Вече е бил заместник-министър на здравеопазването преди две десетилетия (2003 – 2005 г.). Оглавявал е софийската университетска болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Заемал е поста заместник изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Професор по социална медицина с над 200 научни публикации и носител на орден „Св. св. Кирил и Методий“.
Влизането на фигура от мащаба на проф. Салчев в МЗ е ясен сигнал за затягане на финансовия контрол и оптимизация на разходите за болнична помощ. Очаква се неговият експертен фокус да бъде насочен към реформиране на класификационните системи, дигитализацията и контрола върху качеството на медицинските услуги.

Д-р Ивиан Бенишев пък е заемал по-ниски позиции в МЗ, но все така не е ставал от директорския стол повече от две десетилетия. Дълги години ръководи дирекциите „Лечебни дейности“ и „Спешна медицинска помощ“. Последната ръководи и в момента. От 2010 г. доо 2017 г. пък е в Съвета на директорите на „Майчин дом“ с известни прекъсвания, а от 2023 г. е в Борда на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ – Разград. Преди да се издигне е работил в Спешна помощ, по специалност е педиатър.

Галя Александрова има над 20 години професионален опит в сферата на публичните финанси, управлението на европейски програми и развитието на здравната система. Кариерата ѝ е свързана основно с Министерството на здравеопазването, където последователно заема експертни и ръководни позиции в областта на международните проекти, електронното здравеопазване, финансовото управление и търговски дружества.
До назначаването ѝ за заместник-министър работи в дирекция „Държавни разходи“ към Министерството на финансите. Била е заместник изпълнителен директор по икономическата дейност на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, както и началник на отдел в дирекция „Международни проекти и програми“ в Министерството на здравеопазването.
Участвала е в управлението и финансовото координиране на редица ключови проекти в здравеопазването, сред които доизграждането на Националната здравноинформационна система, развитието на спешната медицинска помощ и процесът по деинституционализация на грижата за деца. Работила е и по международни програми на Световната банка, Норвежкия финансов механизъм и оперативните програми на Европейския съюз.
Завършила е Стопанска академия „Д. А. Ценов“ в Свищов със специалност „Финанси“ и специализация „Банково дело“. Преминала е допълнителни обучения в областта на публичните разходи, здравното осигуряване и управлението на международни проекти, включително в Международния тренировъчен център в Торино, Италия.