Безплатни прегледи за гастроентерологични заболявания
Безплатни профилактични прегледи за гастроентерологични заболявания ще се провеждат специалисти от Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, съобщиха от лечебното заведение.

Консултациите ще бъдат в периода от 20 май до 30 юни и са част от кампанията „Здраве за всички“.
Те ще се извършват всяка сряда от 12:00 часа, след предварително записване на телефони: 032 602 279 и 032 602 307. Лекарте ще приемат в клиниката, която е разположена на 9-ия етаж, източното крило на Хирургичния блок (база 2) на лечебното заведение.
Инициативата е насочена към улесняване на достъпа до специализирана медицинска помощ и повишаване на здравната култура по отношение на профилактиката на гастроентерологичните, жлъчно-чернодробните и заболявания на задстомашната жлеза, казаха от лечебното заведение. По данни на Националния център по обществено здраве и анализи, тези заболявания заемат водещо място сред причините за смъртност в страната.
Около 20% от болестите в гастронетерологията са онкологични. Специалистите подчертават, че ранната диагностика е ключова за успешното лечение и препоръчват на пациентите да носят наличната медицинска документация от предходни изследвания.