Скритата епидемия: Близо 8 000 българи живеят с ХИВ без да подозират
За периода 2010–2024 г. в България са регистрирани общо 3 476 случая на ХИВ, като в 85% от случаите инфектирането е осъществено по сексуален път. Въпреки че СПИН-свързаната смъртност в България е намаляла двойно за последните 15 години – от около 78 смъртни случая годишно около 2010 г. до около 40 случая годишно към 2024 г. – закъснялата диагноза продължава да бъде основна причина за загубата на човешки животи. Тези факти бяха изнесени от Check Point Sofia – част от Сдружение „Здраве без граници“, по повод 17 май – Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН.

На 17 май 2026 г. CheckPoint София, с подкрепата на своите партньори от AHF Europe, ще проведе публична възпоменателна инициатива „40 празни стола“ по повод Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН.
В рамките на събитието ще бъдат подредени 40 празни стола – символ на хората, които всяка година губят живота си вследствие на СПИН в България.
Всеки стол ще разказва човешка история – на нечий син, партньор, приятел, колега или човек, останал твърде дълго сам със страха, стигмата и мълчанието. В 21.00 часа сградата на НДК ще бъде осветена в червена светлина като символ на подкрепа към живеещите с ХИВ у нас.
Близо 4 000 души живеят с ХИВ в България, като вероятно два пъти повече българи не не знаят своя статус. По данни на Министерството на здравеопазването през 2024 г.
59% от ХИВ случаите у нас – открити твърде късно, в напреднал стадий на инфекцията, когато вече е налице сериозен имунен дефицит.
Най-засегнати от ХИВ са мъжете на възраст 30-39 години. За периода 2010-2024 г. в страната са регистрирани общо 3 476 случая на ХИВ, като в 85% от случаите инфектирането е осъществено по сексуален път.
Въпреки че СПИН-свързаната смъртност в България е намаляла двойно за последните 15 години (от около 78 смъртни случая годишно около 2010 г. до около 40 случая годишно към 2024 г.) закъснялата диагноза продължава да бъде основна причина за загубата на човешки живот.
„ХИВ се лекува. Стигмата обаче все още убива.“ е ключовото послание на инициативата. Организаторите подчертават, че събитието има за цел не само да отдаде почит на починалите, но и да насочи общественото внимание към значението на ранното изследване за ХИВ, достъпа до лечение и необходимостта от преодоляване на стигмата към хората, живеещи с ХИВ.