ХРОНИКА НА ЕДИН ПРЕДУПРЕДЕН ФАЛИТ: Как Четвърта градска болница потъна в милиони дългове и завлече лекари и пациенти на дъното
Проблемите в Четвърта МБАЛ – София не са инцидент, а резултат от дългогодишно лошо управление. Някога стабилното общинско лечебно заведение се превърна в най-горещата точка на здравната карта в София. Ситуацията ескалира до затваряне на врати, протести и принудително спасително сливане.

Хронология на разрухата: Годините на натрупано напрежение
Кризата в болницата не настъпи внезапно. Проблемите се трупаха в продължение на години поради няколко основни фактора:
Сбърканият мениджмънт е една от главните причини. Години наред лечебното заведение не успяваше да се адаптира към пазарните условия в здравеопазването. Към това се прибавя и липсата на инвестиции – остарялата апаратура и лошите битови условия отблъснаха платежоспособните пациенти, както и кадровият дефицит. Липсата на млади специалисти постепенно оголи ключови отделения.
Финансовата бездна: Милиони дългове и запорирани сметки
Към пролетта на 2026 г. финансовото състояние на Четвърта градска болница достигна критичната точка на фактически фалит.
Огромните задължения на болницата, натрупаните неконтролируеми дългове към доставчици на медикаменти и консумативи. Запорите на част от банковите сметки на дружеството бяха блокирани от кредитори. И… се стигна до спиране на приема на болни поради липса на базови лекарства и консумативи. От началото на май 2026 г. болницата напълно преустанови приема на пациенти.
Гневът на белите престилки: Заплати без покритие
Най-тежкият удар понесе медицинският персонал, който остана на предната линия без възнаграждение.
Хронично забавяне с месеци на заплатите си и дължимите осигуровки на лекари, медицински сестри и санитари, празни обещания на предишното ръководство и оправдавания със забавянията с липса на лимити от НЗОК, което се оказа невярно.
Резултатът – масово недоволство: Персоналът излезе на протести и започна масово да подава оставки, оставяйки цели отделения без покритие.
Гласът на „ограбените“ медици
Медицинският персонал на Четвърта градска се превърна в заложник на управленския хаос. Лекари и сестри, които месеци наред работеха без пари, не скриха гнева си по време на протестите:
„Работим на предела на силите си, без сигурност за утрешния ден. Мотивация няма! Подиграват се с труда ни, докато управителите си получават огромните възнаграждения навреме.“ – споделят протестиращи пред здравните синдикати.
„Това не е просто забавяне, това е ограбване! Как да лекуваме пациенти, когато нямаме пари за хляб и за сметки вкъщи? Системата ни изхвърля на улицата.“ – коментират медици в подписката срещу кметската администрация.
„Работим по 24 часа през ден, останали сме шепа хора, а накрая няма с какво да си кубим хляб. Нас ни превърнаха в роби“, споделя разплакана медицинска сестра от блокираното хирургично отделение.
„Принуждават ни да напускаме и да търсим спасение в чужбина или в частните клиники. Искаме просто бъдеще в България и прилични условия, а получаваме лъжи.“ – заявяват млади специализанти от болницата.
Лекарите са категорични, че сривът е умишлен:
„Това е недопустимо – говорим за лечебно заведение, в което персоналът работи без никаква сигурност за доходите си. Лъжеха ни, че Здравната каса не превежда пари. Оказа се, че бившето ръководство е криело счетоводните книги, а ние сме заложници на техните схеми“, заявяват синдикалните представители на болницата.
Политическият цирк в Столичния общински съвет (СОС)
Докато лекарите протестираха, Столичният общински съвет се превърна в бойно поле. Проблемът с болницата се използваше като политическо оръжие между основните фракции:
Войната ПП-ДБ-„Спаси София“ срещу ГЕРБ и БСП: Общинските съветници се разделиха на два лагера. Управляващите в София обвиниха опозицията, че е назначила „калинки“ в управлението на болниците в миналото, които са довели дружеството до над 770 000 евро просрочени дългове. Опозицията отвърна, че кметът Васил Терзиев умишлено е забавил плащанията за надлимитната дейност, за да предизвика изкуствен фалит.
Лични вендети и съдебни дела: Досегашният директор на болницата д-р Стоян Маджаров предизвика грандиозен скандал, след като официално заведе дело срещу председателя на Комисията по здравеопазване в СОС – Ваня Григорова. Маджаров поиска Григорова да бъде отстранена от всички дискусии по казуса, което блокира работата на комисията за седмици.
Документални измами под носа на СОС: При спешни проверки бяха открити фрапиращи нарушения. Проверяващите установиха, че поне 15 пациенти са се водели на хартия по леглата, без физически да са били в болницата. Изчезнали са цели медицински досиета, което накара НЗОК да спре финансирането.
Сливането с Втора градска: Спасение или замитане на следите?
Дълговете на Четвърта МБАЛ – София се превърнаха в арена за политически цинизъм и междупартийни войни, докато лекарите и медицинските сестри работеха без заплати в продължение на половин година. На заден план останаха човешките съдби, заменени от обвинения, съдебни дела между общинари и директори, и накрая – принудително спасително сливане, прокарвано под диктовката на партийни интереси.
След часове на крясъци и взаимни обвинения, СОС прие с крехко мнозинство вливането на Четвърта градска във Втора градска болница. Макар че общината отпусна 800 000 евро заем, за да се покрият заплатите на изнемогващите лекари, скептицизмът остава огромен.
Персоналът се опасява, че това сливане е просто административен трик, с който политиците в СОС ще закрият едно неудобно лечебно заведение и ще замитат следите на дългогодишното източване, оставяйки стотици хиляди жители на Южна София без достъпна общинска болница.