Доц. Михаил Околийски се отчете за дейността на МЗ
Прозрачност, отчетност и ефективност бяха водещите приоритети на настоящия екип на Министерство на здравеопазването. За краткия си мандат от около 2 месеца, ръководството предприе серия от решителни действия, за да даде нов импулс на здравната система и да гарантира, че всяко решение води до видима промяна за хората. Това съобщи служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски в отчета за дейността на Министерството преди встъпването в длъжност на редовния министър.

Служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски представи отчет за дейността на своя екип на 7 май 2026 г., подчертавайки постигнатите резултати в дигитализацията, достъпността и психичното здраве.
„В този кратък, но интензивен период, бяха прекратени рискови обществени поръчки, при които липсваше яснота и предвидимост. С цел защита на обществения интерес бяха въведени механизми за бърза реакция при извънредни ситуации, като същевременно бе осигурена превенцията за най-уязвимите чрез стартирането на програма за безплатни противогрипни ваксини за деца до 7-годишна възраст“, казва още министър Околийски.
Ключови резултати и инициативи Достъпност на медицинската грижа: Сключени са договори за изграждането на 100 нови амбулатории в малки и отдалечени населени места.
Дигитализация: Надградено е приложението „еЗдраве“, което улеснява достъпа на пациентите до техните медицински данни.
Психично здраве: За първи път е регламентирана професията на психотерапевта. Приети са стратегически документи за психиатричната грижа и нова стратегия за борба с наркотиците.
Здравно образование: Утвърдена е рамка за системен подход към здравното образование в училищата от начален до гимназиален етап.
Подкрепа за специалисти: Предприети са конкретни стъпки за подобряване условията за специализация и развитие на младите лекари в България.
Той допълва, че през последните месеци секторът „Майчино и детско здраве“ бе изведен като водещ приоритет чрез стартирането на разширен неонатален скрининг за редки заболявания.
„Паралелно с това бе приет и национален модел за патронажна грижа, гарантиращ подкрепа за хиляди млади семейства. Специално внимание бе отделено на бъдещето на системата чрез конкретни стъпки за подкрепа на младите специалисти, насочени към по-добри условия за специализация и професионално развитие в страната.
Бе поставен акцент върху достъпността на медицинската грижа чрез сключване на договори за изграждането на 100 нови амбулатории в малки и отдалечени населени места. Паралелно с това бе даден тласък на дигитализацията чрез надграждане на приложението „еЗдраве“.
В сектора на психиатричната грижа и борбата със зависимостите бяха приети стратегически документи, включително и нова стратегия за борба с наркотиците. За първи път бе регламентирана професията на психотерапевта, с което се запълни десетилетна празнота в законодателството ни“, казва доц. Околийски.
Екипът на министерството изразява искрена благодарност към служителите в администрацията на МЗ и второстепенните разпоредители, към съсловните организации в сектора, пациентските групи и гражданските сдружения за конструктивното партньорство и споделената отговорност.
„Постигнатите резултати са плод на общи усилия и представляват здрава основа, върху която следващото управление може да продължи да надгражда в името на пациента“, завършва служебният министър.
Отчета на екипа на МЗ може да видите тук.