6 евро потребителската такса при личния лекар?
Потребителската такса при личния лекар може да стане 6 евро от 2026 г., тъй като вече не покрива реалните разходи на практиките. Това твърдят от БЛС.

Потребителската такса от сегашните 1,48 евро за работещи и 0,51 евро за пенсионери, може да скочи на 6 евро – неизбежна корекция, тъй като таксата не е променяна от 2012 г., а също 25% увеличение на всички медицински дейности, тъй като разходите в сектора са нараснали с 75% за последните години – това са част от изканичта, за които назтояват от БЛС.
Мотивът на лекарите е, че таксата е съфинансиращ механизъм, който покрива текущи разходи, а не „скрито оскъпяване“.
От таксата са освободени деца, хора с онкологични заболявания, бременни жени и лица с ТЕЛК над 71%. Лекарите обаче настояват държавата да започне да покрива таксите на освободените групи, вместо тежестта да пада върху практиките.
Това е ключов момент – според тях социалната политика не може да се финансира „на гърба на джипитата“.
Промяната изисква решение на Министерския съвет. Според общопрактикуващи лекари темата се отлага от години, защото всяко увеличение на таксата е политически чувствително и може да подразни избирателите.
Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите вече обсъждат предложението. Ако бъде прието, 2026 г. може да се окаже годината, в която потребителската такса за първи път от 14 години ще бъде актуализирана.
Обсъжданията тепърва предстоят – между нуждата от устойчиво финансиране на първичната медицинска помощ и страха на хората, че достъпът до здравеопазване ще стане още по-труден.