Над 30 специалисти в новия строук-център за лечение на инсулти в МБАЛ „Св. Анна“
Около 1000 души с исхемичен инсулт влизат за лечение в болница „Света Анна“ всяка година. Медицинските екипи успяват да приложат модерния метод тромболиза на 300 от тях, които са закарани в първите часове от настъпването на състоянието. При други 70 души се прилага методът тромбектомия, сподели директорът на лечебното заведение д-р Славчо Близнаков по време на откриването на първия у нас модерен център за лечение на инсулти – строук център.

Центърът е създаден още преди 10 години, но сега се надгражда с апаратура и възможности за обучение на медицински специалисти, които да лекуват пациентите по съвременен начин, с което да бъдат намалени смъртността и инвалидизацията при такива състояния.
В бъдеще страната ни трябва да разполага с още 16 такива звена.
Обновеният строук център може да поеме двойно по-голям брой пациенти, смята той.
Строук центърът е едно от звената, в които са инвестирани 110 милиона евро от Механизма за възстановяване и устойчивост, обясни заместник здравният министър д-р Петър Грибнев.
Центровете за лечение на мозъчно-съдови заболявания ще работят с въздушната ни медицинска помощ. В тази връзка здравният министър доц. Михаил Околийски обясни, че се прави всичко възможно България да не загуби средствата за медицинските хеликоптери и оперативните бази, и води разговор с Европейската комисия по този въпрос.
В строук центъра на „Света Анна“ лечението на инсулти се извършва от екип с над 30 специалисти. Знанието за добрата организация ще бъде предадено и на другите центрове, обясни доц. Росен Калпачки, началник на клиниката по неврология.
Проблем при лечението на инсулти остават възможностите за долекуване след острата фаза, които към момента не се използват ефективно у нас.